Reklama
Reklama

Parlament Europejski powoła komisję śledczą w sprawie Pegasusa? Według szefa delegacji powinien

Ekspert od systemu Pegasus John Scott-Railton. | fot. Piotr Nowak/PAP

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wybierają się do Polski na początku lutego. Są zaniepokojeni tym, w jaki sposób wykorzystywany jest Pegasus.

Reporterka Radia Zet Danka Woźnicka rozmawiała z szefem delegacji PE Estebanem Gonzalesem Ponsem. Przyznał, że Parlament Europejski nie jest przeciwny używaniu Pegasusa, a raczej zaniepokojony wykorzystywaniem systemu przeciwko wolności i prawom obywatelskim.

Cierpisz na wypadanie włosów po Covid 19? Tylko w czerwcu zabiegi oksybrazji w salonach Wonderland z 15% rabatem. Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA

System szpiegujący musi być wykorzystywany do ochrony demokracji, a nie by z nią walczyć - tak powiedział dla Radia Zet Pons.

Debata na temat Pegasusa ma się odbyć w Parlamencie Europejskim pod koniec lutego. Według europosła Estebana Gonzaleza Ponsa, Parlament Europejski powinien powołać komisję śledczą w sprawie Pegasusa - podaje Radio Zet.

Tymczasem w Senacie trwa pierwsze posiedzenie senackiej komisji nadzwyczajnej w sprawie inwigilacji systemem Pegasus. Jak podaje Radio Zet, ekspert zajmujący się badaniem Pegasusa John Scott-Railton potwierdził, że dane z telefonu senatora Brejzy zostały skradzione.

Ekspert powiedział również, że osobą, wobec której miał być używany Pegasus, była prokurator Ewa Wrzosek.

- Ta uwaga była dla nas bardzo ważna, ponieważ do tej pory byliśmy przyzwyczajeni do tego, że takie przypadki zdarzają się w dyktaturach. Ale zastanowiliśmy się, dlaczego w Polsce dzieje się coś takiego, kiedy celem takiego oprogramowania szpiegującego jest prokurator. Od tego rozpoczęło się postępowanie przez nas prowadzone dotyczące użycia Pegasusa w Polsce - Radio Zet podało wypowiedź eksperta Johna Scotta-Railtona.

Jak się okazało, senator KO Krzysztof Brejza był obserwowany na wielką skalę. Ekspert podkreślił, że są niezbite dowody na wyciekanie danych z telefonu komórkowego Brejzy. Ekspert wyjaśnił również na czym polega inwigilacja przez Pegasusa.

- Pegasus może zdalnie i tajnie włączać kamerę i mikrofon, telefon może stawać się podsłuchową pluskwą w pokoju. Pegasus pozwala operatorowi na wykradzenie danych uwierzytelniających do różnych kont - Radio Zet zacytowało odpowiedź eksperta.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro