Reklama
Reklama

Dramatyczna sytuacja w Afganistanie. Niemal 24 miliony ludzi potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej!

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"
fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Do akcji włączyła się poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Obecnie sytuacja jest dramatyczna. Po tym, jak Talibowie przejęli władzę w kraju i wycofały się agencje pomocowe w Afganistanie zaczyna panować głód. Według szacunków ONZ ponad połowa jego mieszkańców, bo blisko 24 miliony ludzi potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Według przekazów narastający kryzys humanitarny jeszcze nigdy nie był tak dramatyczny. Na tę sytuację ma wpływ także pandemia Covid-19 i zmiany klimatyczne. Dlatego potrzebna jest pilna pomoc.

W najtrudniejszej sytuacji są wdowy. Talibowie wprowadzili zakaz pracy kobiet. Nie posiadając męża, który mógłby zarobkować nie są w stanie wykarmić swoich dzieci. Przed dwoma tygodniami talibowie wprowadzili dodatkowe obostrzenia dotyczące obecności kobiet w sferze publicznej, nie mogą one podróżować bez męskiej asysty. Przewoźnikom za obecność w środkach transportu kobiet bez hidżabu grożą surowe kary, wprowadzone przez utworzone właśnie Ministerstwo Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom. Dopełnia się proces stopniowego wykluczania kobiet ze sfery publicznej. W całym kraju panuje zakaz edukacji dziewcząt, nie jest on jednak tak samo sankcjonowany we wszystkich częściach Afganistanu. Kobietom zatrudnionym w administracji zakazano pracy do czasu opracowania "nowego planu". Tymczasem kraj ten pogrąża się w zapaści gospodarczej - informuje Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji "Redemptoris Missio".

Wdowy i ich dzieci, aby nie umrzeć z głodu żebrzą w śniegu na ulicach miast. Trudna sytuacja jest również w wioskach. W związku ze zmianami klimatycznymi kraj ten nawiedzają susze pozbawiając plonów rolników. Trudno im gromadzić zapasy na mroźne zimy.

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla dzieci cierpiących z powodu niedożywienia. Chcemy zakupić żywność dla nich i ich rodzin, aby zapewnić im przetrwanie zimy. W tej chwili nocą w Afganistanie temperatura spada do - 8 stopni - dodaje prezes poznańskiej fundacji.

Fundacja "Redemptoris Missio" niosła pomoc mieszkańcom Afganistanu od 11 lat. Pomagaliśmy Afgańczykom przetrwać zimowe miesiące. Przekazaliśmy pomoc rzeczową o łącznej wadze 40 ton, działaliśmy przy współpracy z polskimi żołnierzami, którzy stacjonowali w Afganistanie. Obecnie pomoc chcemy zakupić na miejscu, choć jej ceny od przejęcia władzy przez Talibów wzrosły dwukrotnie - dodaje.

Osoby, które chciałyby pomóc, mogą to zrobić wpłacając pieniądze na nr konta: Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Nr rachunku; 09 1090 2734 0000 0001 1991 3793

z dopiskiem: pomoc dla Afganistanu

Można też pomagać przez stronę fundacji tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro