Reklama
Reklama

Chciał przewieźć tony nielegalnych odpadów przez Polskę. Wpadł na A2

fot. WITD Poznań

Litewski przewoźnik transportował 26 ton odpadów z Niemiec na Litwę.

14 stycznia na konińskim odcinku autostrady A2 w Żdżarach zatrzymali go wielkopolscy inspektorzy. Nietypowy zestaw składał się z naczepy typu "gondola" i wzbudził podejrzenie u inspektora z wieloletnim doświadczeniem.

Jesteś zdolnym fryzjerem? Dołącz do Zespołu Wonderland! Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub napisz [email protected]
REKLAMA

Takim środkiem transportu mógł być przewożony nietypowy ładunek i niekoniecznie zgodnie z przepisami. Tym bardziej, że pojazd z przodu nie posiadał żadnego oznakowania stosowanego przy specjalistycznych przewozach. Kierowca więc nerwowo i niechętnie okazał dokumenty wskazujące, że przewożonym ładunkiem były odpady sklasyfikowane jako żelazo i stal. Na podstawie oględzin inspektorzy ustalili jednak, że były to odpady zmieszane stali, żelaza, drewna i plastiku, a więc ładunek odmienny od zadeklarowanego w okazanych dokumentach - relacjonują inspektorzy WITD z Poznania.

Na miejsce wezwano inspektorów z konińskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, którzy dokonali oględzin oraz kwalifikacji odpadów. Uznali, że były to zmieszane substancje i przedmioty z mechanicznej obróbki różnych materiałów odpadowych. Kierowca nie okazał do kontroli zezwolenia uprawniającego do wykonywania przewozu drogowego odpadów tranzytem przez terytorium RP, a pojazd nie został oznakowany odpowiednią tablicą informującą o transgranicznym przewozie odpadów - dodają inspektorzy.

Ustalono karę w wysokości 12 tysięcy złotych. Podczas kontroli przedsiębiorstwo nie zapłaciło kaucji, więc pojazd członowy skierowano na specjalistyczny parking. Miał tam pozostać aż do czasu uzyskania zezwolenia, oznakowania pojazdu oraz opłacenia kaucji. Z uwagi na to, że najbliższy taki parking zlokalizowany był w miejscowości Witaszyczki, niedaleko Jarocina, a oddalony od punktu kontrolnego o 130 km, inspektorzy ITD musieli eskortować pojazd w celu jego późniejszego zatrzymania i wydania zakazu dalszej jazdy - tłumaczą przedstawiciele WITD z Poznania.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro