Reklama
Reklama

Miasto zapowiada oszczędność energetyczną w szkołach i przedszkolach

fot. PIM

W związku z zapowiedzianymi podwyżkami za prąd i gaz miasto zapowiada, że podejmuje działania, aby skok cen jak najmniej odbił się na funkcjonowaniu poznańskich jednostek.

Oszczędności maja być wypracowane w wyniku współpracy ze spółką Veolia Energia Poznań a miastem. Umowa umożliwia zoptymalizowanie dostaw ciepła do szkół i przedszkoli. Montaż czujników i specjalistycznego opomiarowania ma pozwolić na zarządzanie energią i wygeneruje dodatkowe oszczędności finansowe dla Miasta.

Do pierwszego, pilotażowego etapu projektu wytypowano sześć szkół, które zostały wybudowane w oparciu o ten sam projekt architektoniczny i w ostatnich latach zostały poddane termomodernizacji. Sukces optymalizacji zużycia ciepła w tych placówkach sprawił, że współpraca pomiędzy Miastem i spółką Veolia Energia Poznań jest kontynuowana - informują miejscy urzędnicy.

Do drugiego etapu projektu wybrano 10 przedszkoli. W lipcu podpisane zostały umowy z Veolią i od połowy sierpnia w przedszkolach przeprowadzone zostanie obniżenie mocy zamówionej. Szacuje się, że jej optymalizacja pozwoli na zmniejszenie opłat stałych o około 35 proc., co przekłada się na roczne oszczędności dla Miasta w wysokości ok. 100 tys. złotych. Do kosztów stałych należy doliczyć opłaty zmienne za rzeczywiste zużycie ciepła. Ponadto ograniczenie zużycia ciepła będzie miało znaczny wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszenie efektu cieplarnianego - dodają.

Projekt optymalizacji zużycia ciepła w obiektach użyteczności publicznej jest jednym z zadań realizowanych przez Oddział Miejskiego Energetyka. W tej chwili trwają prace nad trzecim etapem programu, którym objęte zostanie 16 placówek oświatowych. Do końca roku planowane jest zrealizowanie optymalizacji mocy zamówionych, które obejmą kolejnych 20 szkół i przedszkoli - kończą urzędnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro