Reklama

Zamiast odpoczynku w ferie wybrali trening wojskowy. "To nie zabawa"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Choć "Ferie z WOT" rozpoczęły się właśnie w skwierzyńskim 151 blp, rekruci zasilą wszystkie bataliony wielkopolskiej "Dwunastki".

Ferie zimowe to moment, który można wykorzystać na szkolenie wojskowe, nie rezygnując z nauki. Poprzednie edycje pokazały, że chętnych, by zamienić narty na mundur nie brakuje. Zgłosiło się 140 osób.

Z czym zmierzą się kandydaci podczas "Ferii z WOT"? Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ("szesnastka") to dla młodych ludzi wielka przygoda, ale podkreślić należy, że to nie zabawa. Jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Następnego dnia, kandydaci zostaną sprawdzeni, z jaką formą przekroczyli bramę jednostki -muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego. Kolejne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się z bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także elementów pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego czy pracować z mapą. Oczywiście "szesnastka" to nie koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska, 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową. Co ważne, jeśli ktoś nie zdążył na szkolenie w ramach "Ferii z WOT", może spróbować swoich sił podczas "szesnastki" w innym terminie. Kolejne szkolenia podstawowe w 2022 roku rozpoczną się: 11 marca, 20 maja, 19 sierpnia, 14 października, 10 grudnia.

Najprostsza metoda dołączenia do terytorialsów prowadzi przez rekrutera. Z rekruterami 12WBOT można umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Namiary do osób z powiatu, w którym mieszka ochotnik, można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez
wpisanie nazwy powiatu -
dodaje ppor. Jasińska - Pawlikowska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro