Reklama

Rodzinny kapitał opiekuńczy: rodzice w Wielkopolsce złożyli już niemal 32 tys. wniosków. "Nie warto zwlekać"

fot. MabelAmber / pixabay.com
fot. MabelAmber / pixabay.com

Rodzinny kapitał opiekuńczy wszedł w życie 1 stycznia br. - wtedy też rozpoczął się nabór wniosków o nowe świadczenie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy to jedno z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie. To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia - w sumie to 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód rodziny. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok.

Wnioski można było składać od 1 stycznia. W ciągu niespełna dwóch tygodni rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy obejmujący 353 tys. dzieci. To więcej niż połowa dzieci, które mają być objęte świadczeniem w tym roku - w sumie w 2022 r. ma ich być ok. 615 tys. Te dane dowodzą, że rodzinny kapitał opiekuńczy doskonale wpisuje się w oczekiwania rodzin z małymi dziećmi i cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać tylko drogą elektroniczną - przez portal Empatia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Pieniądze w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego będą wypłacane bezpośrednio na konto bankowe wskazane we wniosku.

Rodzinny kapitał opiekuńczy jest kolejnym z rządowych programów, wspierających polskie rodziny. W Wielkopolsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem, czego dowodem jest już blisko 32 tysiące złożonych wniosków - mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy ro
k - informują urzędnicy WUW w Poznaniu. Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku - dodają.

Wszystkich, którzy już dzisiaj mogą wnioskować o świadczenie, gorąco do tego zachęcam. Nie warto zwlekać - apeluje minister Marlena Maląg.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
3.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro