Reklama
Reklama

W poznańskich ściekach szukają "śladów" koronawirusa. W naszym mieście wciąż dominuje wariant Delta, ale jest też Omikron

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Specjaliści z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, Aquanetu i poznańskiego magistratu badają obecność koronawirusa w poznańskich ściekach.

O tym, że podpisano umowę, na mocy której prowadzone będą takie badania, informowaliśmy już w październiku. - Naukowcy analizują próbki ścieków pobrane z pięciu miejsc: Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, dwóch lokalizacji na Naramowicach oraz jednej z galerii handlowych w centrum miasta. Następnie z pobranych próbek izolowany jest materiał genetyczny (RNA) SARS-CoV-2 oraz określana jest jego ilość. Analizy wykonywane są dwa razy w tygodniu, co pozwala na monitorowanie oraz prognozowanie przebiegu pandemii COVID-19 w Poznaniu - informują specjaliści. - Na podstawie uzyskiwanych wyników badacze między innymi określają trendy - wskazują czy w kolejnych tygodniach ilość SARS-CoV-2 rośnie, maleje czy może utrzymuje się na tym samym poziomie oraz porównują otrzymane wyniki z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi liczby nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 - dodają.

W grudniu odnotowano spadek liczby "genetycznych śladów koronawirusa" w ściekach. Dane ze stycznia są już jednak mniej optymistyczne. Są już bowiem miejsca, w których śladów jest przybywa, tendencja spadkowa zdaje się więc kończyć.

Ale nie są to jedyne dane, jakie można uzyskać z badania ścieków pod kątem koronawirusa. Naukowcy z ICB PAN w Poznaniu sprawdzają, jakie warianty koronawirusa są obecnie dominujące w Poznaniu. - Badania wykazały, iż nowy, szybciej rozprzestrzeniający się wariant SARS-CoV-2 - wariant Omikron - jest obecny w poznańskiej populacji od 2-3 tygodni (pierwszy raz został zidentyfikowany w próbkach z 28 grudnia 2021 r.). Jednakże pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, w analizowanym okresie (od 14 grudnia do 5 stycznia) w poznańskich ściekach dominował wariant Delta. Te obserwacje zgodne są z danymi, jakie obserwuje Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

Zdaniem naukowców, szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron może sprawić, że to ten wariant stanie się dominujący i to w zaledwie tydzień lub dwa tygodnie.

- Dotychczasowe wyniki badań naukowców jednoznacznie wskazują, że istnieje związek między stwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia liczbą zakażeń, a wykrytą liczbą kopii RNA wirusa w próbkach. Tym samym dalsze analizy ilościowe i jakościowe SARS-CoV-2 w poznańskich ściekach pozwolą na skuteczny monitoring pandemii oraz prognozowanie jej przebiegu - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro