Reklama
Reklama

Przed poznaniakami wyższy podatek do zapłacenia. 100 urzędników zapuka do naszych drzwi

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Chodzi o podatek od nieruchomości.

Już siedemnasty raz magistrat organizuje akcję dostarczania mieszkańcom listów z wymiarem podatku od nieruchomości. W tym roku do dostarczenia jest 130 tysięcy listów w Poznaniu oraz 31 tysięcy poza miastem (listy zostaną wysłane). Akcja odbędzie się w okresie od 20 stycznia do 21 lutego i będzie w niej uczestniczyć około 100 urzędników.

- Korespondencja będzie doręczana od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 - 20:00. Każdy urzędnik podejmie co najmniej trzy próby osobistego dostarczenia listu, gdy się to nie uda, decyzja zostanie wysłana za pośrednictwem operatora pocztowego - wyjaśnia Zbigniew Talarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Obsługi Urzędu UMP.

Już teraz urzędnicy proszą, by mieszkańcy, ze względu na pandemię, używali do potwierdzenia odbioru własnego długopisu. - W tym roku do korespondencji oprócz decyzji podatkowej dołączone będą ulotki informacyjne o przejęciu przez Miasto Poznań odbioru, zagospodarowania i recyklingu odpadów oraz promujące składanie deklaracji oraz płacenie opłat i podatków online - podkreśla magistrat.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku miejscy radni zdecydowali o podniesieniu stawki podatki od nieruchomości w Poznaniu. Od stycznia podwyżka wyniosła 3,6 procent. Oznacza to, że stawka za 1 m2 gruntu wynosi 0,54 zł, a za 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych 0,89 zł. Wyższe kwoty płacą osoby prowadzące na określonych terenach lub w budynkach działalność gospodarczą (do 25,74 zł za 1 m2).

Co to oznacza w praktyce? Właściciele mieszkań płacą rocznie kilka złotych więcej (dokładna stawka zależy od metrażu), a osoby mieszkające w domach wolnostojących kilkanaście złotych więcej niż dotychczas.

W tym roku szacuje się, że z tytułu podatku od nieruchomości do budżetu miasta wpłynie prawie 0,5 mld złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro