Reklama
Reklama

Mieszkańcy 4,5 roku czekają, by wprowadzić się do swoich mieszkań. Część z nich ma parkować auta około kilometr od bloku

fot. Wechta
fot. Wechta

Znamy propozycję inwestora.

Od lat piszemy o problemach osób, które zdecydowały się nabyć mieszkanie w bloku przy ulicy Morzyczańskiej na Ratajach. Deweloper Wechta nie zapewnił odpowiedniej liczby miejsc parkingowych przy inwestycji, a przez to tylko część mieszkań dopuszczono do użytkowania. Konkretnie 132. 92 wciąż pozostają puste. Nie będziemy przypominać skomplikowanych zawirowań związanych z tą sprawą. Najistotniejsze jest to, że aby dopuścić mieszkania do użytku, deweloper musi zapewnić dla nich 140 miejsc parkingowych w okolicy.

Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w czwartek przyznaje, że do PINB w końcu wpłynął projekt zamienny, w którym deweloper wskazuje konkretne miejsca, na których zlokalizowane mają być brakujące miejsca parkingowe. - Pierwsza lokalizacja znajduje się w odległości 160 metrów od bloku, przy ulicy Piłsudskiego. Tam ma się znaleźć 96 miejsc postojowych dla mieszkańców. Druga lokalizacja, w której zaplanowano 44 miejsca parkingowe, znajduje się 720 metrów pieszo od bloku, przy skrzyżowaniu ulic Wiatracznej i Inflanckiej - mówi Łukaszewski.

Pierwsza lokalizacja to parking znajdujący się stosunkowo blisko bloku, bo w pobliżu garażów przy Piłsudskiego. Druga lokalizacja jest zdecydowanie dalej. Pieszo można tam dojść ścieżką pieszo-rowerową w około 10 minut (to ponad 700 metrów). Autem jest to już nieco ponad kilometr.

Przypomnijmy, że wcześniej pojawiła się propozycja, by mieszkańcy bloku z Morzyczańskiej parkowali przy... Selgrosie. To 3 kilometry autem i około 1,5 km pieszo.

- Musimy teraz sprawdzić, czy propozycja jest zgodna ze stanem faktycznym. W lutym przeprowadzimy dwie kontrole pod kątem tego, czy miejsca wskazane w projekcie są wyznaczone w terenie. Muszą one też spełniać warunki techniczne - np. mieć odpowiednie wymiary - dodaje Łukaszewski. - Musimy też ocenić lokalizacje pod kątem np. czasu dostania się na parking z bloku. Chodzi więc o ekwiwalentność w stosunku do pierwotnie wskazanej lokalizacji - podkreśla.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
13.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro