Reklama
Reklama

12 zarzutów i wniosek o areszt dla burmistrza Murowanej Gośliny! Chodzi o łapówki

fot. Dariusz U. / FB
fot. Dariusz U. / FB

Dariusz U. został zatrzymany we wtorek.

- Funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA prowadzą pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu śledztwo dotyczące m.in. przekroczenia uprawnień przez burmistrza oraz podległych mu urzędników samorządowych Murowanej Gośliny - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

We wtorek wraz z burmistrzem Murowanej Gośliny zatrzymano 6 innych osób - podległych mu urzędników gminnych i przedsiębiorców. Przeszukano też UMiG w Murowanej Goślinie, Bibliotekę Publiczną i Ośrodek Pomocy Społecznej, a także jedną z gminnych spółek. Funkcjonariusze CBA pojawili się też w miejscach zamieszkania zatrzymanych oraz w miejscach prowadzenia działalności gospodarczej.

- Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w prokuraturze. Wobec burmistrza został skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy - dodaje. - Z ustaleń postępowania wynika, że burmistrz dopuszczał się przestępstw korupcyjnych polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych, w zamian za zlecanie usług finansowanych z budżetu gminy. Jak ustalono, w procederze uczestniczyli prywatni przedsiębiorcy. Inne zarzucane mu czyny to przekroczenie uprawnień służbowych, podżeganie do wystawienia poświadczającego nieprawdę dokumentu, naruszenie tajemnicy toczącego się postępowania oraz zatajenie dochodu w składanym oświadczeniu majątkowym.

RMF FM podaje, że burmistrz usłyszał w sumie 12 zarzutów. Jak przekazała Prokuratura Krajowa w rozmowie z dziennikarzem rozgłośni, Dariusz U. miał m.in. domagać się od właściciela jednej z firm budowlanych przekazania mu łapówki w wysokości 20 procent wartości kontraktów na remonty szkół, biblioteki czy świetlicy. Pieniądze miał otrzymać.

Kolejna sprawa dotyczy utwardzenia drogi przed domem burmistrza w zamian za wybór konkretnej firmy, która wybudowała drogę pieszo-rowerową w gminie. Czynny udział w tym przestępstwie miał brać córka burmistrza, Aleksandra U., która jest jedną z 6 osób zatrzymanych wraz z burmistrzem.

Ale to nie koniec. Burmistrz miał też żądać od swoich pracowników, by oddawali mu część wcześniej przyznanych przez niego nagród. Następna sprawa to SMS-y premium za 8000 złotych wysłane ze służbowych telefonów, które wspierały znajomą burmistrza w jednym z plebiscytów. Do nadużycia uprawnień miało też dojść w przypadku Weroniki G., której burmistrz miał pomóc w uzyskaniu stanowiska w Ośrodku Pomocy Społecznej. Dariusz U. miał jej przekazać pytania konkursowe wraz z odpowiedziami.

Lista jest dłuższa. Burmistrzowi zarzucono też naruszenie tajemnicy toczącego się postępowania karnego i zatajenie w oświadczeniu majątkowym części dochodów.

Poza Dariuszem U. i jego córką, zatrzymani to Monika S. (kierownik OPS), Małgorzata S. (dyrektor Biblioteki Publicznej) oraz Weronika G. (wcześniej podwładna burmistrza, obecnie pracownica OPS) oraz dwóch przedsiębiorców. - Przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty łapownictwa, córka burmistrza zarzut pomocnictwa do przyjęcia łapówki, Monika S. zarzuty przekroczenia uprawnień majątkowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, pomocnictwa do oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie, Małgorzata S. zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych, zaś Weronika G. zarzuty oszustwa - przekazał w rozmowie z RMF FM Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro