Reklama
Reklama

Wielkie gabaryty zalegają na poznańskich ulicach. Można za to dostać mandat!

fot. ZDM

Utylizacja zużytego sprzętu AGD lub niepotrzebnych mebli często stanowi kłopot dla ich właścicieli. Najłatwiej wystawić to na ulice.

Mieszkańcy nie od dziś mają problem z zagospodarowaniem odpadów wielkogabarytowych i często sięgają po najłatwiejsze rozwiązanie, czyli porzucenie ich na ulicy w myśl zasady "przyjedzie gratowóz i zabierze".

Przedłużanie rzęs jest bez sensu. W maju Laminacja + lifting + botox rzęs -20% od ceny regularnej tylko w salonach Wonderland. Zadzwoń: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub zarezerwuj: Wonderland.pl
REKLAMA

Ten przyjedzie zgodnie z obowiązującym harmonogramem, ale nie zabierze odpadów każdego rodzaju. Zanim jednak pojawi się na danej ulicy, zalegające na niej śmieci mogą stworzyć zagrożenie dla jej użytkowników. Dlatego odbiór odpadów wystawkowych odbywa się według jasno określonych reguł. Dzięki temu związane z tym uciążliwości mogą być ograniczone do minimum - przypomina Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Śmieci wielkogabarytowe są odbierane z zamieszkałych nieruchomości w ramach opłat ponoszonych przez właścicieli tych nieruchomości z tytułu zagospodarowania odpadów komunalnych. Ich odbiór odbywa się według harmonogramu, który można znaleźć tutaj.

W ramach zbiórki odpadów wystawkowych zabierane są:
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych, np. lodówki, pralki, telewizory, odkurzacze, żelazka, telefony, itd.,
- zużyte opony pochodzące od mieszkańców, tj. rowerowe, motorowe, motorowerowe i samochodowe z pojazdów o masie całkowitej do 3,5t.,
- skrzydła drzwiowe, armatura i ceramika łazienkowa oraz sanitariaty.
Zbiórka nie obejmuje natomiast:
- części samochodowych (zderzaków, kanap samochodowych, drzwi, reflektorów itp.),
- gruzu, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, w tym stolarki okiennej, ościeżnic drzwiowych, części instalacji (np. rur, paneli podłogowych i ściennych, papy itp.),
- farb i rozpuszczalników oraz opakowań po nich, a także innych odpadów niebezpiecznych, baterii i akumulatorów,
- innych odpadów, które powinny znaleźć się w selektywnej zbiórce.

Osoby posiadające śmieci wielkogabarytowe są zobowiązane do ich zgromadzenia bezpośrednio przed wyznaczonym terminem, najpóźniej do godz. 6:00 w dniu odbioru. Powinni również uprzątnąć pozostawione odpady, które nie podlegają zbiórce. Składowanie odpadów wielkogabarytowych w pasie drogowym poza terminem odbioru jest niezgodne z przepisami. Straż Miejska może ukarać za to właściciela nieruchomości mandatem do 500 zł - przypomina rzeczniczka.

W sytuacji, gdy ktoś spóźni się z przekazaniem odpadów wystawkowych do odbioru i nie może przechować ich do dnia kolejnej zbiórki, powinien dostarczyć je do jednego z punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli popularnego gratowiska. Adresy i godziny pracy gratowisk są dostępne tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro