Reklama
Reklama

Przepisy mówiące o karach za bicie dzieci zostaną zaostrzone

fot. Tomasz Woźniak
fot. Tomasz Woźniak

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić nową ustawę o przeciwdziałaniu przemocy. Zmiany zaproponowane przez ministerstwo przyjął już rząd. Za dwa tygodnie projekt trafi do Sejmu. Nowością będą m.in. całkowity zakaz bicia dzieci, nadanie pracownikom socjalnym uprawnień do natychmiastowego zabrania dziecka rodzicom, a także bezpłatna obdukcja dla ofiar przemocy domowej.

W Polsce coraz więcej słyszy się informacji o rodzicach bijących swoje małoletnie dzieci. Dochodzi nawet do zakatowania maluchów przez matki, ojców, czy konkubentów. Rząd robi wszystko, by takich sytuacji było jak najmniej i dlatego chce wprowadzić nową ustawę o przeciwdziałaniu przemocy.

Znajdzie się w niej wiele nowych przepisów. Poszerzony zostanie zakres ochrony dzieci. Zakazane będą wszelkie formy karcenia, które mogłyby naruszyć godność małoletnich i prowadzić do cierpień psychicznych oraz fizycznych. Na razie brakuje w ustawie informacji o tym, jakie kary grożą opiekunom za bicie dzieci.

Jednym z kontrowersyjnych rozwiązań jest umożliwienie pracownikom socjalnym natychmiastowego zabrania dziecka od rodziców, którzy stanowią zagrożenie dla jegożycia bądź zdrowia. O takim zajściu, pracownik będzie musiał poinformować sąd w ciągu 24 godzinych. Ponadto, rodzic, który będzie katował swoje dziecko otrzyma zakaz zbliżania się do niego. Ofiary przemocy będą mogły za darmo poddać się obdukcji lekarskiej.

Sporą nowością jest również możliwość wydanianakazu opuszczenia mieszkania przez agresora, nawet jeśli to on jest jego właścicielem. Będzie go mogła wydać policja, która następnie będzie musiała o tym powiadomić sąd.

Specjaliści przypominają, że prawo karne w obecnej postaci również zakazuje znęcania się nad dziećmi. Nowa ustawa i wprowadzone w niej zmiany będą miały wpływ przede wszystkimna ocenę zachowania rodziców i ewentualnepozbawienie ich prawa do dzieci.

Czy każdy klaps powinien być zabroniony?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro