Reklama
Reklama

Dopadła Cię grypa? Skorzystaj z recepty online

Mamy środek zimy, a co za tym idzie - sezon na infekcje wirusowe w pełni. Od dłuższego czasu stosujemy wprawdzie środki ochrony, takie jak maseczki, dezynfekcja oraz dystans społeczny. Mimo to nie jesteśmy w stanie uniknąć okresowych infekcji wirusowych. Jak sobie z nimi radzić? Czy można uzyskać receptę na lekarstwa, nie wychodząc z domu? Odpowiadamy w naszym artykule.

Recepta online - jak ją uzyskać?

Stosunkowo nowym, ale zyskującym na popularności, rozwiązaniem jest recepta online. Uzyskanie recepty elektronicznej jest możliwe bez wychodzenia z domu. Warto podkreślić, że cały proces jest zupełnie legalny i bezpieczny, a receptę online wystawia lekarz po zapoznaniu się z wywiadem medycznym. Pacjent musi bowiem wypełnić formularz na temat stanu zdrowia oraz przyjmowanych na stałe leków, by wystawiający e-receptę lekarz mógł przepisać potrzebne leki. Wystawianie recept to duża odpowiedzialność w przypadku, kiedy lekarz nie widzi pacjenta i nie ma okazji go zbadać. Należy więc dokładnie wypełnić wywiad medyczny, nie pomijając żadnych istotnych informacji na temat stanu zdrowia. Po wybraniu leku, na który chcemy otrzymać receptę, należy oczywiście opłacić konsultację medyczną. Po przejściu tych kroków otrzymujemy e-receptę; zwykle trwa to około piętnastu minut. Recepta online zostaje przesłana na adres e-mail albo numer telefonu - jeśli masz Internetowe Konto Pacjenta, to elektroniczna recepta pojawi się na podanym w systemie e-mailu.

Jakie leki może zapisać lekarz w ramach recepty online?

Wystawienie e-recepty jest możliwe na wszystkie leki, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski. E-recepta online jest tak naprawdę mobilną wersją tradycyjnej recepty, a co za tym idzie - można na jej podstawie wykupić każdy niezbędny lek. Bardzo często pacjenci korzystają z tego sposobu, by wykupić przyjmowane regularnie lekarstwa, tabletki antykoncepcyjne itp. W ten sposób można jednak otrzymać również leki na przeziębienie czy grypę. Jak już wspomnieliśmy - przed wystawieniem e-recepty odbywa się konsultacja lekarska poprzedzona wypełnieniem formularza medycznego na temat stanu zdrowia. Tym samym lekarz wystawiający receptę ma ogląd co do stanu pacjenta - przyjmowanych leków, przewlekłych chorób, dolegliwości. Jeżeli sytuacja nie wymaga badania fizykalnego i nie dzieje się nic niepokojącego, to taki sposób (bez konieczności wychodzenia z domu) jest najlepszy, by pozyskać potrzebne medykamenty. W innym wypadku pacjent musiałby się stawiać co miesiąc w przychodni - tylko po to, aby otrzymać tradycyjną receptę.
Na Internetowym Koncie Pacjenta można przejrzeć swoją dokumentację medyczną, jak również wystawione e-recepty. Są tam wskazania co do przyjmowania leków. Warto zatem mieć do niego dostęp, by w każdej chwili sprawdzić informacje lub zrealizować e-recepty.

Czy e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece?

Po raz kolejny warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest e recepta? Rozwieje to wszelkie wątpliwości, bowiem e-recepta jest po prostu elektroniczną wersją tradycyjnej recepty. Dany lek można zatem wykupić w każdej aptece. Nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń. Niezbędne jest tylko podanie farmaceucie danych, które umożliwią zrealizowanie recepty, a więc: numeru PESEL i kodu, który przychodzi SMS-em. Można również pokazać kod do zeskanowania; po wystawieniu recepty mamy go na poczcie e-mail. Jeśli apteka posiada przepisane leki na stanie, to otrzymamy je niezwłocznie po zrealizowaniu e-recepty.

Grypa czy przeziębienie?

Podczas konsultacji medycznej przed wystawieniem e recepty lub e zwolnienia lekarz dokładnie zapozna się z wypełnionym formularzem, co pozwoli w bezpieczny sposób uzyskać potrzebne leki. Warto jednak wiedzieć, kiedy jest to konieczne. Co odróżnia "zwykłe" przeziębienie od grypy, która ma zdecydowanie cięższy przebieg? Przede wszystkim przeziębienie rozwija się stopniowo: najpierw odczuwamy drapanie w gardle, pojawia się katar, osłabienie, ból głowy. W większości przypadków nie wpływa to jednak znacząco na funkcjonowanie. Jeśli zaś chodzi o grypę - choroba rozwija się niezwykle szybko. Od razu występuje dość wysoka gorączka i pojawiają się objawy. Potocznie mówiąc, można się rozchorować z dnia na dzień. Występuje również osłabienie, które niekiedy nie pozwala wręcz wstać z łóżka. W przebiegu grypy dokuczliwe są bóle głowy i mięśni oraz kaszel, natomiast katar może się wcale nie pojawić. Osłabienie po przechorowaniu grypy może zaś potrwać około dwóch tygodni, a czasem pojawiają się powikłania. Dlatego tak istotne jest odpowiednie leczenie (łagodzenie objawów, w razie potrzeby zbijanie gorączki i odpoczynek).

Jak zwalczać objawy w domu?

Po konsultacji online i otrzymaniu recepty należy przede wszystkim stosować się do wskazówek lekarza. Najważniejszym warunkiem odpowiedniego leczenia grypy - o czym często zapominamy - jest odpoczynek i oszczędzanie się. Podobnie zresztą w przypadku przeziębienia. Najlepiej po prostu leżeć w łóżku, spać i wypoczywać, by organizm mógł podjąć walkę z wirusem. Ważne jest także picie odpowiedniej ilości wody (w przebiegu grypy często występuje biegunka lub wymioty). Ponadto należy łagodzić objawy ze strony górnych dróg oddechowych, jak również zbijać zbyt wysoką gorączkę. W razie pogorszenia stanu zdrowia - trzeba niezwłocznie odbyć konsultację lekarską.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
11.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro