Reklama
Reklama

Jak sprawdzić, czy zwolnienie lekarskie wystawione online dotarło do pracodawcy?

Niezdolność pracownika do pracy poświadczana jest przez lekarza poprzez elektroniczne zwolnienie chorobowe. Można otrzymać L4 nie tylko stacjonarnie, gdyż możliwe jest również zwolnienie lekarskie online. Dzięki automatyzacji informacje o zwolnieniu powinny "od ręki" trafić do ZUS-u i pracodawcy. Czy faktycznie tak jest i jak to zweryfikować?

Jak dostać zwolnienie lekarskie?

Aktualnie obowiązującą formą poświadczenia niezdolności pracownika do świadczenia obowiązku pracy jest zwolnienie chorobowe elektroniczne. Zastąpiło ono zwolnienia papierowe, które trzeba było dostarczać pracodawcy w odpowiednim terminie. By otrzymać zwolnienie lekarskie, należy oczywiście być niezdolnym do pracy lub przejąć opiekę nad osobą, która tego wymaga (np. L4 na dziecko czy małżonka). Jest to opcja dedykowana wyłącznie osobom opłacającym (obowiązkowo lub dobrowolnie) przez określony czas składki chorobowe.
Nie każdy wie, że zwolnienie L4 otrzymać można nie tylko podczas wizyty stacjonarnej u lekarza, ale może być to również zwolnienie lekarskie online, czyli wystawiane przez Internet. To ułatwienie, gdy pacjent nie czuje się na siłach, by udać się do lekarza (np. ma grypę żołądkową) lub po prostu nie może zarejestrować się na wizytę "od ręki" z powodu kolejek.

Zwolnienie lekarskie elektroniczne - czy to możliwe?

Niejeden pacjent zachodzi w głowę, jak dostać zwolnienie lekarskie, skoro umówienie się na stacjonarną wizytę lekarską graniczy w obecnych czasach z cudem. Z pomocą przychodzi jednak telemedycyna, która umożliwia zdalne konsultacje lekarskie i zwolnienia chorobowe elektroniczne wystawiane przez Internet. Zwolnienie lekarskie online oferuje sporo prywatnych podmiotów medycznych, w tym między innymi portal Nasza Recepta, więc nietrudno dziś o e-zwolnienia. Co potrzebne, by otrzymać L4 przez Internet?
• Należy być uprawnionym do płatnych świadczeń chorobowych, czyli przez stosowny czas opłacać składki chorobowe.
• Trzeba kwalifikować się do L4, czyli być niezdolnym do pracy z przyczyn zdrowotnych lub innych objętych świadczeniem (np. L4 na dziecko).
• W przypadku podmiotu niewspółpracującego z NFZ należy uiścić opłatę za prywatną konsultację online.
• Należy uzupełnić zgodnie ze stanem faktycznym formularz medyczny i przesłać go do lekarza (zastępuje on stacjonarną konsultację osobistą).
• Lekarz każdorazowo indywidualnie podejmuje decyzję o zasadności wystawienia pacjentowi L4, a także o czasie jego trwania.

Zwolnienie lekarskie online - co trzeba wiedzieć?

Pacjent powinien pamiętać, że zwolnienie lekarskie elektroniczne jest dokumentem, którego wystawienie wiąże się z pewnymi następstwami. Przede wszystkim w momencie wystawiania L4, informacja o niezdolności pacjenta do pracy trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O fakcie wystawienia pacjentowi L4 informowany jest także jego pracodawca, o ile posiada założone na platformie PUE ZUS konto. Jeśli Twoje zwolnienie elektroniczne nie dotarło do pracodawcy, prawdopodobnie nie posiada on tego konta i musisz dostarczyć mu dokument osobiście.
Przy stacjonarnym wystawianiu zwolnienia lekarz widzi w systemie, czy pracodawca posiada konto PUE ZUS, a jeśli tak nie jest, drukuje pacjentowi potwierdzenie L4. Mimo automatyzacji związanej z wystawianiem L4, dobrą praktyką będzie oczywiście telefoniczne poinformowanie swojego pracodawcy o fakcie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jest to również pretekst do tego, by dopytać, czy informacja o zwolnieniu dotarła na jego PUE ZUS, czy też należy dokument zwolnienia dostarczyć. Warto ponadto pamiętać, że pacjent ma dostęp do historii swoich zwolnień w swoim IKP oraz własnym koncie PUE ZUS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro