Reklama
Reklama

Najdroższa autostrada w Polsce od rana jeszcze droższa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autostrada Wielkopolska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Autostrada Wielkopolska

O 6.00 rano w życie weszła najnowsza podwyżka.

Za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków A2 pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem w samochodzie osobowym lub na motocyklu płacimy już 25 złotych (o 2 złote więcej niż dotychczas). 37 złotych muszą zapłacić od poniedziałku kierowcy pojazdów kategorii II (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami). To podwyżka o 3 złote.

Podniesiono też opłaty za przejazdy pojazdami pozostałych kategorii. O 5 złotych więcej (już 57 zł) płacą kierowcy pojazdów kategorii III (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). O 7 złotych wzrosła wysokość opłaty za przejazd pojazdem kategorii IV (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) - do 87 złotych. Ostatnia podwyżka, o 20 złotych, dotyczy pojazdów V kategorii, a więc pojazdów ponadnormatywnych. Dziś opłata wynosi 250 złotych.

- Zmiana cen podyktowana jest wzrostem kosztów utrzymania, obsługi kredytów oraz realizacją wieloletniego planu inwestycyjnego. Rosnąca w szybkim tempie i utrzymująca się na najwyższym poziomie od 20 lat inflacja, wzrost cen w sektorze budowlanym oraz cen producenckich przekładają się na wzrost kosztów zarówno utrzymania jak i aktualnie realizowanych i planowanych inwestycji. Według najnowszego szacunku GUS, w grudniu 2021 roku inflacja osiągnęła poziom najwyższy od ponad dwóch dekad - aż 8,6 proc w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego. Ceny w transporcie rosły w tempie dwucyfrowym, a ich wzrost przekroczył 24 proc. Dodatkowo wskaźnik cen producenckich nieprzerwanie rośnie od 14 miesięcy we wszystkich sekcjach przemysłu, osiągając w listopadzie poziom 13,2 proc. r/r - najwyżej od 10 lat - podaje Autostrada Wielkopolska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
14.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro