Reklama
Reklama

Zakończenie peregrynacji. W niedzielę Obraz Jasnogórski opuści Poznań

fot. Archidiecezja Poznańska
fot. Archidiecezja Poznańska

W związku z uroczystościami mogą pojawiać się utrudnienia w ruchu w okolicach Śródki o Ostrowa Tumskiego.

1 sierpnia w Buku wznowiono peregrynację Obrazu Jasnogórskiego. Wcześniej, przez 9 miesięcy, Obraz przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. Wszystko przez pandemię koronawirusa. W październiku Obraz dotarł do Poznania. Na jutro zapowiedziano zakończenie peregrynacji.

W niedzielę 9 stycznia 2022 roku pożegnamy Matkę Bożą w znaku Ikony Jasnogórskiej i zakończymy trwający od 18 maja 2019 roku czas peregrynacji w Archidiecezji Poznańskiej - czytamy w komunikacie Archidiecezji Poznańskiej.

Oto program pożegnania w katedrze:
- 8 stycznia o godzinie 20.00 z kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce wyruszy uroczysta procesja z Ikoną Matki Bożej Jasnogórskiej do katedry, gdzie do godz. 21.00 trwać będzie modlitwa zakończona Apelem Jasnogórskim;
- od godz. 21.30 do godz. 23.30 - "Kana Galilejska Młodych", którą poprowadzi Chór i Orkiestra Jordan;
- o północy z soboty na niedzielę Pasterka Maryjna w intencji o dar nowych, licznych i świętych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych;
- w niedzielę 9 stycznia o godz. 8.00 Eucharystia dla członków Żywego i Nieustającego Różańca;
- o godz. 10.00 Msza Święta dla duszpasterstw mężczyzn, szczególnie dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej;
- o godz. 12.00 w katedrze poznańskiej centralna uroczystość pożegnania Ikony Jasnogórskiej, koncelebrowana przez zaproszonych biskupów oraz dziekanów z wszystkich dekanatów archidiecezji; homilię wygłosi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Jak już wcześniej wspominaliśmy pomysł na peregrynację kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej zrodził się w latach 50-tych XX wieku. Oryginalny obraz w 1956 roku niesiono w procesji na terenie Jasnej Góry, na co ludzie zareagowali "Matko, przyjdź do nas". Ówcześni księża uznali, że jest potrzeba peregrynacji kopii obrazu po parafiach naszego kraju, na co przystał prymas Stefan Wyszyński. W 1957 roku wykonano duplikat obrazu, który następnie został poświęcony przez papieża Piusa XII. Kopia i oryginalny obraz "spotkały się" w 1957 roku, by następnie kopia rozpoczęła nawiedzenia wszystkich polskich parafii. Pierwsza "pielgrzymka" trwała do października 1980 roku, druga rozpoczęła się w 1985 roku i trwa do dziś.

Przypominamy, że zgodnie z zapowiedziami uroczystości mogą powodować krótkotrwałe utrudnienia w ruchu. Pisaliśmy o tym tutaj.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro