Reklama

Brak tlenu w szpitalu na MTP: Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził nieprawidłowości

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Czytelnik

30 marca ubiegłego roku w godzinach porannych w szpitalu na MTP zabrakło tlenu dostarczanego pacjentom przez instalację tlenową. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Początkowo na miejsce wezwano techników - myślano, że przez niegroźną awarię przy aparaturze dostarczającej tlen pacjentom zaczęły się uruchamiać alarmy. Szybko jednak okazało się, że żadnej awarii nie było, a powodem problemów miał być brak tlenu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Szpital zdecydował się na transport 12 pacjentów w najcięższym stanie do innych poznańskich lecznic. Strażacy pojechali natomiast na MTP z dostawą butli tlenowych. Te jednak zaczęły się kończyć zanim zamówiony transport tlenu eskortowany przez policję dotarł na teren szpital. Ostatecznie około 11.00 w instalacji ponownie pojawił się tlen i zaczął płynąć do pacjentów.

Wiadomo, że 30 marca do 12:30 w szpitalu na MTP zmarło 6 pacjentów. Sprawą po zgłoszeniu wojewody wielkopolskiego zajęła się prokuratura. Pracę od razu po zdarzeniu straciły tu dwie osoby - dyrektor ds. Technicznych oraz pracownik techniczny.

Do sprawy wraca dziś "Głos Wielkopolski" informując, że jest decyzja Rzecznika Praw Pacjenta, zgodnie z którą Bartłomiej Chmielowiec stwierdził nieprawidłowości w związku z nieskutecznym nadzorem szpitala w sprawie poziomu tlenu w zbiornikach. Chodziło o dni od 26 do 30 marca 2021 roku.

Uchybienie naruszyło zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Jednocześnie uznałem, że szpital zaniechał stosowania ww. praktyk wobec wdrożenia działań naprawczych jeszcze przed zakończeniem sprawy - poinformował cytowany przez dziennikarzy Chmielowiec.

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego odmówił komentarza. Nie możemy odnieść się do sprawy, ponieważ nie jesteśmy w posiadaniu tego dokumentu - powiedział w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" Bartosz Sobański, rzecznik prasowy Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro