Reklama

Kolejne ulice w centrum Poznania zostaną przebudowane. Które?

fot. PIM
fot. PIM

Ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy prac kolejnego etapu Programu Centrum.

W ramach inwestycji nadzorowanej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przebudowane zostaną południowa jezdnia placu Wolności, a także fragmenty ulic Ratajczaka i 27 Grudnia. Istnieje możliwość rozszerzenia zadania o okolicę Okrąglaka.

Na obszarze objętym inwestycją przebudowane zostaną infrastruktura podziemna, torowisko tramwajowe, jezdnie, chodniki, pojawi się nowa zieleń. Będą też nowe ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

- Przebudowane będzie całe torowisko południowej nitki placu Wolności, w tym również fragmentu ul. 27 Grudnia - do planowanego przystanku pomiędzy ul. Ratajczaka i Kantaka. Torowisko zostanie przesunięte na północ względem istniejącego. Przystanek z pl. Wolności będzie przeniesiony na ul. 27 Grudnia, zatrzymają się przy nim tramwaje jadące w kierunku ul. Gwarnej. Na odcinku ul. Ratajczaka - od skrzyżowania z ulicami 27 Grudnia i pl. Wolności do ul. Św. Marcin - przewidziano budowę fragmentu torowiska tramwajowego. Po obu stronach w dalszym ciągu do dyspozycji pieszych będą chodniki, przy czym ten po stronie wschodniej (przy Bibliotece Uniwersyteckiej) będzie oddzielony od torowiska pasem rowerowym i zielenią. Na tym odcinku ul. Ratajczaka planowany jest również nowy przystanek dla tramwajów jadących w kierunku Arkadii. Skrzyżowanie ul. 27 Grudnia i ul. Ratajczaka połączy się z nowo projektowaną trasą tramwajową w ul. Ratajczaka - docelowo możliwy będzie więc wjazd z ul. Ratajczaka w ul. 27 Grudnia - informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Docelowo na przebudowanych odcinkach placu Wolności i 27 Grudnia obowiązywać będzie strefa zamieszkania. Planuje się tu "maksymalizację szerokości przestrzeni dla pieszych". Zniknie wyłączona od dawna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu 27 Grudnia / Ratajczaka. Lokalizację zmieni licznik rowerowy - stanie przy kamienicach.

W ramach prac przewidziano wiele rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pojawią się tu także nowe instalacje gazowe, ciepłownicze, telekomunikacyjne, przewidziano montaż kamer monitoringu i instalacji nawadniającej zieleń.

Pomyślano o nowych drzewach. - Wzdłuż pl. Wolności przewidziane są dwa szpalery drzew - łącznie 30 sztuk klonów. Na południowej stronie ul. 27 Grudnia, pomiędzy Ratajczaka i Kantaka, przewiduje się osiem platanów wschodnich. Po północnej zaproponowano dosadzenie do istniejącego ciągu drzew trzech platanów. W ulicy Ratajczaka objętej tym zakresem inwestycji, zaproponowano łącznie sześć sztuk drzew. Naprzeciwko budynku Arkadii, przy skrzyżowaniu ulicy Ratajczaka i 27 Grudnia, pojawi się nowa wyspa zieleni.

Ale to nie koniec. - Przebudowa trasy tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą czeka również ulice Fredry i Mielżyńskiego oraz pl. Cyryla Ratajskiego. Odnowione zostaną przystanki tramwajowe na pl. Cyryla Ratajskiego, a także przystanek Most Teatralny na ul. Fredry. W ul. Mielżyńskiego konieczna jest wymiana istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze względu na jej stan techniczny - podkreślają PIM.

Jeśli finanse miasta pozwolą, w ramach inwestycji przebudowany zostanie także odcinek ulicy 27 Grudnia od nowego przystanku do Okrąglaka, ulic Kantaka i Gwarnej. Jeśli prace dojdą do skutku, w ich ramach przebudowany zostanie węzeł rozjazdowy przy Okrąglaku, by tramwaje z ulicy 27 Grudnia mogły skręcać w Mielżyńskiego, a nie tylko w Gwarną.

Firmy zainteresowane wystartowaniem w przetargu mają czas na składanie ofert do 8 lutego. Prace projektowe i budowlane mają trwać 600 dni od momentu podpisania umowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
75.23 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro