Reklama
Reklama

Zamek w Rydzynie zbiera pieniądze na... opłacenie rachunków. "Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu"

fot. zrzutka.pl
fot. zrzutka.pl

Podwyżka opłat za gaz sprawiła, że zamek został zamknięty dla zwiedzających.

Zamek położony na terenie powiatu leszczyńskiego jest w całości ogrzewany gazem. Podwyżki, które wprowadzono w ostatnich tygodniach, zmusiły szefostwo do wyłączenia ogrzewania, a tym samym zamknięcia obiektu dla zwiedzających. Na portalu zrzutka.pl uruchomiono zbiórkę pieniędzy na opłacenie rachunków.

- Od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19 nasz Zamek borykał się, podobnie jak inne tego typu obiekty, z problemami finansowymi. Dzięki ciężkiej pracy i wsparciu wielu ludzi udało nam się we wrześniu 2021 roku spłacić ostatnie zobowiązania i wyjść na prostą - informuje Zbigniew Szukalski, dyrektor Zamku.

W listopadzie, jak grom z nieba, spadła na zamek informacja o podwyżce opłat za gaz. Dyrekcja dostała rachunek za ogrzewanie opiewający na ponad 30 tysięcy złotych. Rok wcześniej, przy identycznym zużyciu, rachunek wynosił jedynie około 12 tysięcy złotych. - Podwyżka o 164% była dla nas zbyt dużą dla naszego budżetu i zmuszeni byliśmy wyłączyć cały Zamek dla gości oraz wyłączyć ogrzewanie - nie stać nas było po prostu na ciepło - dodaje.

Ale to nie był koniec podwyżek. W grudniu okazało się, że gaz dla zamku zdrożał już o 450 procent. - Choć zamku nie ogrzewamy, to przy silnych mrozach przepalić trzeba, aby rury i grzejniki nie zamarzły, ale skąd brać na to pieniądze? Zamek ma kotłownię gazową i tego się nie zmieni w ciągu np. kwartału. Nie ma też możliwości grzania tylko dwóch czy też trzech pomieszczeń, gdyż instalacja wymusza ogrzewanie ok. połowy obiektu.

A jest co ogrzewać. Zamek w Rydzynie jest największym zamkiem w województwie - ma kubaturę 42,5 m3. - W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe dla Zamku w Rydzynie i pomoc w opłacaniu nienaturalnie wysokich faktur - nie pozwólmy, by uhonorowany przez Prezydenta RP tytułem Pomnika Historii zamek, zamknął się na stałe tylko z powodu nienormalnej polityki cenowej PGNiG. Całość wpłacanych pieniędzy przeznaczymy na rachunki za gaz, by jak najszybciej móc wznowić działalność Zamku i ponownie otworzyć dla Państwa nasz obiekt - kończy Szukalski.

Zbiórka prowadzona jest TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro