Reklama
Reklama

Nawet 500 zł kary za wyrzucenie całej choinki do śmietnika. Co zrobić z drzewkiem?

fot. archiwum
fot. archiwum

Zbliżające się święto Trzech Króli to czas, w którym wielu Polaków zaczyna się pozbywać świątecznych drzewek z domów.

W przypadku sztucznych choinek problemu nie ma. Drzewko chowamy do piwnicy i kłopot z głowy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku drzewek żywych. Jak się ich pozbyć?

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Pierwsza opcja to wystawienie drzewka przy śmietniku w dzień poprzedzający ich odbiór przez firmę zajmującą się wywozem śmieci. Choinki będą odbierane od mieszkańców dwa razy do końca lutego - raz w styczniu i raz w lutym. Kiedy? To zależy od adresu. Najlepiej sprawdzić harmonogram TUTAJ. Co istotne, takie drzewko musi być odpowiednio przygotowane - nie może mieć ozdób, nie może też znajdować się w doniczce. - Choinki w doniczce oraz z ziemią nie podlegają odbiorowi - wyjaśniają urzędnicy.

Opcja druga to samodzielne rozdrobnienie choinki. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, możemy wrzucić rozdrobnione drzewko do pojemnika na bioodpady. Wyrzucenie drzewka w całości może nas kosztować nawet 500 złotych. Taką karę może na nas nałożyć straż miejska.

Opcja trzecia to zasadzenie drzewka. Tutaj trzeba jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, drzewko musiało znajdować się w doniczce i mieć korzenie, po drugie - musimy mieć gdzie je zasadzić.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uderzenie ciepła. Mamy wiosnę w lutym!
10℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro