Reklama
Reklama

Zabytkowa waga zniknęła z al. Marcinkowskiego. Co się stało?

Rok 2018 - moment ustawienia wyremontowanej wagi | fot. UM Poznań

Wyremontowano ją w 2018 roku, a teraz zniknęła.

- Wczoraj będąc na spacerze zauważyłem, że z Al. Marcinkowskiego zniknęła charakterystyczna, czerwona waga. Czy mogą Państwo ustalić, co się z nią stało? - napisał do nas zaniepokojony Czytelnik.

O czerwonej wadze pisaliśmy na naszym portalu wielokrotnie. Nie wiadomo, kiedy waga została wyprodukowana, ale szacuje się, że powstała pomiędzy latami trzydziestymi a pięćdziesiątymi dwudziestego wieku. W PRL maszyna cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ale zaczęła niszczeć czasy świetności mając za sobą. Jej losem zainteresowali się między innymi osiedlowi radni ze Starego Miasta, którzy deklarowali, że z wagi chcieliby uczynić atrakcję turystyczną.

Nie było to łatwe, bo pojawił się problem własnościowy. Nie wiadomo było, kto jest właścicielem maszyny. W końcu waga przeszła na własność miasta i została wyremontowana. Po remoncie można z niej było korzystać za darmo - zlikwidowano miejsce na wrzucanie monet.

Czy wróci na swoje stałe miejsce? - Zabytkowa waga została zabezpieczona i zdeponowana przez generalnego wykonawcę inwestycji Projektu Centrum w bezpiecznym miejscu. Wróci na swoje miejsce po zakończeniu prac budowlanych na tym fragmencie al. Marcinkowskiego - wyjaśnia Piotr Izydorski z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydał kolejne dziś ostrzeżenie pierwszego stopnia!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro