Reklama

Nowe rośliny w miejscu nielegalnego postoju samochodów. Poszerza się powierzchnia zieleni przy Bukowskiej i Bułgarskiej

fot. ZZM w Poznaniu
fot. ZZM w Poznaniu

Około 2500 krzewów śnieguliczki Chenaulta i 6 sztuk lip srebrzystych.

Wcześniej na pasie zieleni parkowały nielegalnie samochody. Chodzi o osiedle przy ul. Bukowskiej i Bułgarskiej. Od teraz kierowcy mają bez problemu rozpoznać, gdzie kończy się osiedlowy parking, a zaczyna miejska zieleń.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

- Dbamy o naszą przestrzeń i cieszymy się z nowych nasadzeń- mówi Ewa Jerszyńska, przewodnicząca Rady Osiedla Grunwald Północ. - Osiedle powstało w latach 60- tych. Wówczas parkingi budowane były na znacznie mniejszą ilość samochodów, niż obecnie potrzebujemy. Rozumiem kierowców, ale musimy zadbać o przestrzeń, która jest przeznaczona zieleni- dodaje.

Późną wiosną rozkwitną tam na różowo kwiaty śnieguliczki Chenaulta Hancock, póżniej pojawią się różowe owoce. Zakwitnie także lipa srebrzysta. To gatunek odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często obsadza się nią miejsca przy szosach i w miastach. Punktowo rosną tam już inne lipy oraz klony.

Z uwagi na ich odsłonięty miejscami system korzeniowy, Zarząd Zieleni Miejskiej nie będzie usuwać liści na terenie tego pasa zieleni. Wszystko po to, aby w sposób naturalny powstała tam wartościowa ściółka, która pozwoli utrzymać optymalne warunki powietrzno- wodne w glebie oraz stworzy warstwę, która przykryje narażone na uszkodzenia korzenie - podaje Zarząd Zieleni Miejskiej.

W przyszłym roku roślinna kompozycja uzupełniona zostanie bluszczem pospolitym. Około 700 sztuk roślin pojawi się na terenie wokół parkingu, co znaczenie zwiększy powierzchnię zieleni na tym osiedlu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
42.46 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro