Reklama

Cegielski dostarcza pierwsze nowe wagony do PKP Intercity

Zdjęcie ilustracyjne | fot. H. Cegielski - FPS / FB
Zdjęcie ilustracyjne | fot. H. Cegielski - FPS / FB

W sumie poznański producent musi wyprodukować 81 zupełnie nowych wagonów dla przewoźnika.

W listopadzie 2017 roku ogłoszono, że Cegielski (złożył jedyną ofertę w przetargu) zwyciężył w przetargu organizowanym przez PKP Intercity na dostawę 55 nowych wagonów: 5 wagonów przedziałowych pierwszej klasy, 18 wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, 18 wagonów przedziałowych drugiej klasy, 7 wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, z których każdy wyposażony będzie w osiem wieszaków na rowery oraz 7 wagonów przedziałowych drugiej klasy, z których każdy przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych. Umowa opiewała na 473,5 mln złotych.

W 2019 roku PKP Intercity zdecydowało się na rozszerzenie zamówienia o kolejnych 26 wagonów. W sumie za całość, a więc 81 wagonów, Cegielski dostanie prawie 700 milionów złotych.

Jak podaje rynek-kolejowy.pl, właśnie trwają odbiory pierwszy nowych wagonów. Są one przystosowane do osiągania prędkości 200 km/h. Mają kursować nie tylko na trasach w Polsce, ale też międzynarodowych - do Austrii, Niemiec, czy na Słowację. W Polsce nowe wagony będzie można zobaczyć m.in. na trasach Warszawa - Zielona Góra - Warszawa, Zakopane - Gdynia czy Warszawa - Kraków.

Tak wygląda ostatni etap prac przy nowych wagonach:


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro