Chcą ocalić od zapomnienia groby powstańców wielkopolskich. W Poznaniu zaplanowano 13 ekshumacji

Wiele grobów na terenie Poznania to miejsca spoczynku powstańców wielkopolskich. Część z nich nie ma już opiekunów, którzy dbaliby o ich pamięć. Zajmie się tym Miasto we współpracy z lokalnym oddziałem IPN oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Aby ocalić pamięć o uczestnikach powstania, szczątki bohaterów i ich krewnych z zagrożonych zupełną degradacją i nieopłaconych grobów zostaną przeniesione do kolumbarium, położonego w kwaterze powstańczej Cmentarza Komunalnego Junikowo. Obecnie podjęto już kroki przygotowawcze dla 13 możliwych do ekshumacji mogił.
Pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach jest szczególnie ważnym zadaniem. Staramy się pomagać tam, gdzie pamięć najbliższych już się zatarła, otaczając zaniedbane groby niezbędną opieką. Bardzo cieszy mnie współpraca z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Takie systemowe podejście do problemu ma szansę przynieść wymierne efekty, zatrzymując postępujące niszczenie mogił - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
Ekshumacja i przeniesienie szczątków 13 powstańców odbędzie się w 2022 roku. Działania te będą sukcesywnie kontynuowane w kolejnych latach, dzięki możliwościom wynikającym z ustawy o weteranach walk o wolność i niepodległość Polski. Równolegle - w ramach działań prowadzonych przez IPN - część grobów bohaterów, tych znajdujących się w kwaterze powstańczej, poddawana jest również renowacji, m.in. te znajdujące się w kwaterze powstańczej - informują miejscy urzędnicy.
Groby powstańców wielkopolskich można znaleźć na wszystkich poznańskich nekropoliach. Najwięcej znajduje się Cmentarzach Komunalnych Junikowo i Miłostowo, gdzie pochowanych zostało 3 410 bohaterów - przypominają przedstawiciele miasta.