Reklama
Reklama

Uroczystości rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeniosły się dziś do Warszawy

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i przy pomniku Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Powązkach.

Po poznańskiej rocznicy, która jak co roku odbyła się 27 grudnia dokładnie w rocznicę wybuchu Powstania, tradycyjnie 28 grudnia marszałek Woźniak razem m.in. z Wicemarszałkami Wojciechem Jankowiakiem, Krzysztofem Grabowskim, Jackiem Bogusławskim, Członkiem ZWW oraz Tadeuszem Musiałem, Prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Wawrzyńcem Wierzejewskim, Prezesem Wielkopolskiego Oddziału TPPW i Zenonem Wechmannem, Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów, złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki złożyli również przedstawiciele inicjatorów ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, Wicemarszałkini Sejmu Małgorzata Kidawa Błońska oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak.

Później poznańska delegacja udała się na Powązki, by oddać hołd bohaterom walk przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Marszałek Woźniak złożył także kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na Łączce, gdzie spoczywają szczątki zamordowanych przez UB żołnierzy podziemia niepodległościowego z lat 1948-55 - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Od trzynastu lat przyjeżdżamy do Warszawy, aby podkreślić fakt, że Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie dla całego kraju. II Rzeczpospolita dzięki Wielkopolsce była państwem zdecydowanie mocniejszym, zarówno gospodarczo, społecznie, jak i militarnie. Odzyskała też piastowskie korzenie i gniazdo, w którym powstała Polska. Dzięki temu, że czyn powstańczy spowodował przyłączenie ziem Wielkopolski do odradzającego się państwa, również dzisiaj nasze życie wygląda inaczej. To bardzo ważny czyn zbrojny, który został nieco zapomniany i nie był eksponowany, dlatego bardzo się cieszę, że decyzją Parlamentu, z inicjatywy Prezydenta, ustanowiony został Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Świętując go dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza, otwieramy nową kartę w historii obchodów - mówi marszałek Marek Woźniak.

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywają się pod hasłem "NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE". Niestety, ze względu na trwającą pandemię kolejny raz przeniosły się do internetu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
10.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro