Reklama
Reklama

Zdjęcia z wielkopolskimi muralami na wiatach przystankowych w Poznaniu i innych miastach Polski

fot. Tomasz Tołłoczko/ BPN

Chodzi o akcję upamiętniającą 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Prezentowane na wystawie projekty powstały w głównej mierze z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a przygotowane zostały z inicjatywy lokalnych społeczności i firm, które do dziś otaczają je opieka. Wielkoformatowe obrazy uliczne prezentują regionalna perspektywę opowieści o wydarzeniach historycznych. Na wystawę "Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie" składa się 14 murali, które na co dzień zdobią m.in. Grodzisk Wielkopolski, Wrześnie, Śrem, Kostrzyn, Koziegłowy czy Gniezno.

- Opowiadanie o wydarzeniach historycznych w nieszablonowy, ciekawy dla odbiorców sposób to jedna z najważniejszych gałęzi działalności Biura Programu "Niepodległa" - podkreśla Wojciech Kirejczyk z Biura Programu "Niepodległa". - Niepodległa włącza się w upamiętnienie kolejnych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego przede wszystkim poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych podejmowanych m.in. przez instytucje kultury z regionu. W roku 2018, kiedy obchodziliśmy setna rocznice wybuchu powstania, w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" wsparcie otrzymało blisko 30 wielkopolskich inicjatyw upamiętnienia tego wydarzenia. - dodaje Kirejczyk.

- Dla AMS wspieranie inicjatyw lokalnych przywołujących pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych z dziejów naszego kraju zawsze było bardzo istotne - mówi Maciej Garczyński, wiceprezes z Grupy AMS.

Wystawa prezentowana będzie miedzy 27 grudnia 2021 r. a 7 stycznia 2022 r. także nagrodzeniu siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Wystawa jest również dostępna w wersji elektronicznej na portalu www.niepodlegla.gov.pl do samodzielnego pobrania i wydruku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro