Reklama
Reklama

Mięso w Wigilię? Kościół: w tym roku post jest obowiązkowy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Dlaczego?

Zgodnie z polską tradycją, w Wigilię Bożego Narodzenia, a więc 24 grudnia, nie jemy mięsa. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego post tego dnia nie jest jednak obowiązkowy. W tym roku mamy jednak do czynienia z nieco inną sytuacją. Wigilia przypada bowiem w piątek, który jest dniem pokutnym. - W tym roku, ze względu na to, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który jest dniem pokutnym, post należy zachować nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa - informuje ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Dokładnie tak samo będzie w Sylwestra, 31 grudnia. Także będzie to piątek, a więc dzień pokutny. - Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy - dodaje.

Zgodnie z prawem kanonicznym, katolicy nie jedzą mięsa w Środę Popielcową oraz we wszystkie piątki. Dotyczy to osób powyżej 14. roku życia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
3℃
-1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
35.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro