Reklama
Reklama

Miasto nie jest już właścicielem PKS Poznań. Co dalej?

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Spółka została bezpłatnie przekazana na rzecz Wielkopolskiego Transportu Regionalnego.

Wielkopolski Transport Regionalny to związek powiatowo-gminny, który tworzą 23 jednostki samorządu terytorialnego. - Przekazanie majątku spółki do związku transportowego jest konsekwencją działań i deklaracji dotyczących utrzymania linii autobusowych o zasięgu powiatowym i ponadpowiatowym. Od początku nasze stanowisko było jednoznaczne. Tylko w powiecie poznańskim około 10 tysięcy mieszkańców nie ma dostępu do transportu publicznego. Musimy działać przeciw wykluczeniu transportowemu. Postawiliśmy jeden warunek. Zaangażujemy się w tworzenie związku przy pełnej współpracy z samorządami. Dziś należą do niego 23 jednostki - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

PKS Poznań ma 75-letnią tradycję. Spółka jest właścicielem m.in. dworców w Śremie i Nowym Tomyślu, a także floty 76 autobusów. Majątek ruchomy ma wartość około 11 mln złotych. W środę podpisano akt notarialny w sprawie przekazania akcji spółki przez miasto Poznań związkowi.

- Utrzymanie sprawnej międzygminnej komunikacji autobusowej leży także w interesie mieszkańców Poznania - podkreśla Jacek Jaśkowiak. - Regularnie kursujące busy to mniej samochodów wjeżdżających codziennie do naszego miasta. To z kolei przekłada się na większą płynność ruchu i czystsze powietrze. Dlatego bez wahania powierzamy akcje spółki Związkowi. Jestem przekonany, że dzięki temu sieć połączeń autobusowych będzie się rozwijać stosownie do potrzeb.

Jak zdradzono, związek stara się o dofinansowanie 60 linii autobusowych o wartości 2,5 mln złotych. - Jeśli otrzymamy to dofinansowanie, liczba linii obsługiwanych przez PKS Poznań, w przyszłym roku zwiększy się do 110. Oczywiście to spowoduje konieczność sukcesywnej modernizacji taboru. Należy także podkreślić, że już dziś autobusy PKS-u przewożą rocznie prawie 1.100.000 pasażerów - tłumaczy Piotr Hojan, Przewodniczący Zarządu Związku, burmistrz Grodziska Wielkopolskiego.

Związek postawił sobie za cel odnowienie taboru spółki i budowę siatki połączeń zintegrowanych m.in. z Poznańską Koleją Metropolitalną i ZTM Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro