Reklama
Reklama

Siostry Elżbietanki znalazły noworodka w ostrowskim Oknie Życia

fot. pixabay.com/christianabella

Dziecko znajduje się w szpitalu. Jest bezpieczne i zdrowe.

O noworodku odnalezionym w Oknie Życia przez Siostry Elżbietanki poinformowała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Siostry Elżbietanki znalazły wczoraj oknie życia maleńkiego chłopca. To musiała być trudna decyzja, ale myślę, że wymagała również sporo odwagi. Dziecko przebywa w ostrowskim szpitalu na oddziale neonatologicznym i co najważniejsze - jest bezpieczne. Okno Życia przy ulicy Gimnazjalnej otwieraliśmy 8 grudnia 2015 roku i być może, właśnie dzięki tej inicjatywie, uratowano kolejne życie - podała prezydent Ostrowa Wlkp.

Jak informuje TVN, zgodnie z procedurą siostry o noworodku musiały poinformować policję i ośrodek adopcyjny, który zawiadamia sąd.

Tam wpływają dwa wnioski - o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Na tej podstawie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego, dzięki czemu chłopczyk - po wyjściu ze szpitala - będzie miał zapewnioną opiekę - podaje TVN.

Według lekarzy, chłopiec jest z donoszonej ciąży, waży niecałe 3 kilogramy i jest zdrowy. Noworodek zostanie w szpitalu jeszcze kilka dni na obserwacji, natomiast policja wszczęła procedurę poszukiwania matki chłopca. Chodzi głównie o ustalenie, czy matce nie zagraża niebezpieczeństwo i czy dziecko nie zostało porwane. W ciągu trzech miesięcy od pozostawienia dziecka w Oknie Życia matka może je odebrać bez ponoszenia konsekwencji prawnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro