Reklama

Cztery przedsiębiorstwa zyskały miano "innowacyjnych dla wielkopolski". Wśród nich Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Chodzi o wygraną w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Kapituła przyznała nagrody.

Marszałkowski konkurs "i-Wielkopolska Innowacyjni dla Wielkopolski" trwa już od 2007 roku. Laureaci konkursu są nie tylko nagradzani. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera również ich innowacyjne projekty i pomaga wdrażać je.

W tym roku zwycięzcami zostali: DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa, Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S.A, GENXONE S. A. ze Złotnik oraz H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania.

Nagrodzone zostały produkty i usługi, które stanowią konkurencyjną ofertę i wychodzą naprzeciw wyzwaniom rynku oraz oczekiwaniom klientów. Mają ogromny potencjał rozwojowy. Kapituła doceniła również siłę w prowadzeniu działalności gospodarczej w trudnych czasach związanych z pandemią covid-19.

- Trzeba zabiegać o to, by naukowcy współpracowali z przedsiębiorcami - powiedział Marszałek Marek Woźniak. - Nasz region stawia na innowacyjność - jej wzrost jest niezbędny dla rozwoju gospodarczego Wielkopolski. Jednak zwiększenie innowacyjności to zadanie nie tylko dla naukowców, ale także dla samorządów. Zdecydowanie będziemy wspierać przedsięwzięcia z obszaru innowacji i gospodarki 4.0., ponieważ Wielkopolska jest dobrze przygotowana i zdolna do nawiązania rywalizacji w tych obszarach.

Cztery zwycięskie firmy zaprezentowały projekty, które pozwalają na zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki w trudnym okresie pandemicznym. Wierzę, że wyróżnienie w Konkursie "i-Wielkopolska - Innowacyjni dla Wielkopolski" pozwoli Laureatom Konkursu wzmacniać swoje biznesy i będzie jeszcze większą mobilizacją do rozwoju - podkreślił Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Kapituły Konkursu.

W kategorii: "Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski" nagrody otrzymają:

DORA METAL Sp. z o. o. z Czarnkowa za komorę dezynfekującą, której działanie opiera się na cząsteczkach ozonu w technologii Ozone-Cleaner;

Fabryka Maszyn Spożywczych SPOMASZ Pleszew S. A. skonstruowała uniwersalną wyparkę do mas karmelarskich cukrowych i bezcukrowych;

GENXONE S. A. ze Złotnik za NANOBIOME - polskie badania mikrobiomu jelitowego.

Natomiast w kategorii "H2 Wielkopolska" wygrał H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o. o. z Poznania za pojazdy szynowe, w których silnik spalinowy został zastąpiony wodorowym układem zasilania.

W ramach tegorocznego konkursu wpłynęło 12 wniosków w kategorii: "Inteligentne specjalizacje dla Wielkopolski" oraz 3 wnioski w kategorii: "H Wielkopolska". Zarząd Województwa Wielkopolskiego, po zapoznaniu się z informacją o rekomendowanych wnioskach, wyłonił zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 30 000 zł oraz wsparcie promocji podczas wydarzeń o charakterze gospodarczym, organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a także statuetkę i dyplom.

Uroczyste wręczenie dyplomów i statuetek laureatom konkursu zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
20.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro