Reklama

Kalendarz trzech religii ponownie w Poznaniu. Można go dostać za darmo

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Wyjątkowy kalendarz powstał w naszym mieście już piąty raz. W tym roku kalendarz zatytułowano "Budować pokój. 5 lat razem". Hasło nawiązuje do liczby wydań i jednocześnie zapowiada motyw przewodni publikacji.

"W NASZYM FYRTLU. CHRZEŚCIJANIE, ŻYDZI I MUZUŁMANIE RAZEM" jest efektem pracy Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, przedstawiciela gminy żydowskiej w Poznaniu i Marcina Wrzosa, księdza misjonarza oblata.

Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów społeczno-politycznych, narodowości czy wyznania - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski szczególnie się wspierają w czasach pandemii. Widzimy tę solidarność zwłaszcza w momencie rozpoczynającej się zimy. Mam nadzieje, że kalendarz będzie - tak jak w latach poprzednich - impulsem do lepszego zrozumienia różnorodności kulturowej i religijnej mieszkańców Poznania, a także przypomnieniem o wartościach, które nas łączą - dodaje.

Pierwszy poznański Kalendarz Trzech Religii ukazał się pięć lat temu, a inspiracją do niego była podobna inicjatywa z Katowic. Pomysł trafił na podatny grunt. W Poznaniu od lat trwa dialog między religiami Abrahamowymi, a wspólne prace nad kalendarzem są pretekstem do spotkań oraz wymiany myśli, i to nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy kościołów, ale czasem również w bardziej zaskakujących miejscach. Co roku małymi krokami jest on rozszerzany, chociażby o inne denominacje chrześcijańskie. Wspiera nas w tym chociażby papież Franciszek w swoim nauczaniu
- zaznacza o. Marcin Wrzos, współtwórca i koordynator projektu.

Karty kalendarza są podzielone na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej.

Poza kalendarium gregoriańskim znajdziemy w nim też kalendarz muzułmański, datowany od podróży proroka Muhammad'a z Mekki do Medyny oraz żydowski, liczony od powstania świata - podkreśla Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, współtwórca kalendarza. Publikacja zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni modlitwy - niedziela, szabat, dzień zgromadzenia - i nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale również prawosławnych, protestantów i starokatolików. Wyróżnione są też daty polskich świąt narodowych oraz innych istotnych dni np. Dnia dziecka, matki czy ojca.'' - dodaje.

Jestem wdzięczna władzom miasta za pielęgnowanie idei wielokulturowości oraz wartości religijnych, które współtworzą nasze społeczeństwo - mówi Alicja Bromberger-Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Dzięki tej inicjatywie, która niesie ze sobą aspekt edukacyjny, poznajemy siebie nawzajem. Te piękne i bogate w treści kalendarze otrzymują szkoły, uczelnie, stowarzyszenia oraz sympatycy naszych społeczności, także za granicą. Oprawa publikacji, zarówno merytoryczna, jak i wizualna, cieszy oko, duszę, poszerza wiedzę, a także rozwija wyobraźnię. Wszystkim życzę przyjemności z korzystania z wyjątkowego Kalendarza Trzech Religii - dodaje.

Kalendarz jest bogato ilustrowany. Na poszczególnych kartach znajdują się zdjęcia związane z Poznaniem, wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw każdej z religii. W tym roku kalendarz posiada także wstęp w języku angielskim, co ma sprawić, że trafi do szerszej grupy odbiorców.

Kalendarz jest bezpłatny. Do dystrybucji trafi 5100 sztuk. Od 17 grudnia można go odebrać w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13) oraz Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (ul. Ostatnia 14), oraz w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44), a także punkcie Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60) lub online za pośrednictwem strony:www.misyjne.pl. Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania - informują miejscy urzędnicy.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro