Reklama

Korzystasz z Poczty Polskiej? Od stycznia zapłacimy więcej za wysyłkę listów!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum
Zdjęcie ilustracyjne | fot. archiwum

To pierwsza taka podwyżka od trzech lat.

- Rosnące z roku na rok koszty pracy i transportu, ogólnoświatowy wzrost cen surowców wykorzystywanych przez Spółkę oraz spadający wolumen przesyłek listowych, przy zachowaniu wysokiego tempa inwestycji w podnoszenie swojej konkurencyjności na rynku, stały się impulsem do dokonania pierwszej od trzech lat modyfikacji cen przesyłek krajowych - podaje Poczta Polska.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Ceny wzrosną od 2 do 11 procent. - Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o zaledwie 10 gr - dodaje.

Sprawdziliśmy, o ile wzrosną koszty wysyłki listów poleconych. Dziś za list w formacie S ekonomiczny trzeba zapłacić 5,90 zł. Od stycznia będzie to o 60 groszy więcej. Rozmiar M podrożeje o 70 groszy. W przypadku listów priorytetowych ceny wzrosną o 10 i 30 groszy. O 90 groszy więcej trzeba będzie zapłacić za wysyłkę listu z zadeklarowaną wartością w formacie S. 80 groszy więcej będzie kosztować format M.

Poczta Polska podkreśla, że statystyczny Polak wysyła w ciągu roku niewiele listów. Podwyżka wyniesie więc jakieś kilka złotych rocznie. - Dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta cen świadczonych usług, to dodatkowy wzrost przychodu, który umożliwi uruchamianie nowych placówek pocztowych, jak i utrzymanie tych rzadziej odwiedzanych przez klientów, zlokalizowanych na terenach wiejskich.

Ceny paczek, a także przesyłek w obrocie zagranicznym nie zmienią się.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
20.31 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro