Reklama

Ostatnie przygotowania do rozbiórki złotego biurowca przy Unii Lubelskiej. Uratowano neon

fot. Czytelnik / archiwum
fot. Czytelnik / archiwum

Trafi do Muzeum Sztuki Inżynierskiej pod Poznań.

We wrześniu informowaliśmy, że jeden z symboli Poznania w czasach PRL-u zostanie rozebrany. Wówczas w środku prowadzono intensywne prace związane z opróżnianiem obiektu. Jak podaje TVN24 Poznań, właśnie trwają ostatnie prace przygotowujące obiekt do rozbiórki.

Zanim jednak obiekt zniknie z powierzchni ziemi, zdemontowano z niego neon, który przez lata na nim działał. To napisy "WSK" oraz "Poznań", a także logo WSK - Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Udało się je ocalić dzięki pasjonatom neonów - Dominikowi Ostrowskiemu i Łukaszowi Jędrychowi. Akcja demontażu odbyła się w czwartek i trwała kilka godzin.

Neon udało się zdemontować w całości, jest więc szansa, że będzie działać. Znajdzie miejsce w Fiałkowie - w Muzeum Sztuki Inżynierskiej Zbyszka Koprasa.

Przypomnijmy, że złoty biurowiec to jeden z budynków, które od lat kojarzą się z okolicą ronda Żegrze. We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy o jego sprzedaniu. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego sprzedała 8-kondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 3700 metrów kwadratowych. Nowym właścicielem została firma Auto Handel Centrum Grupa Cichy (salon Skody w sąsiedztwie obiektu). Nie zdradzono, ile zapłacono za nieruchomość, ale wiadomo, że cena wywoławcza wynosiła 13,6 mln złotych. Nie ujawniono, co znajdzie się w miejscu biurowca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro