Reklama
Reklama

Poznań z najdroższą strefą płatnego parkowania w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZDM
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZDM

Tak wynika z raportu picodi.com.

Analitycy portalu przejrzeli ceny za parkowanie w stolicach kilkudziesięciu państw oraz w największych polskich miastach. Za godzinę postoju w centrum Londynu trzeba zapłacić 9,9 euro. Nieco taniej jest w Amsterdamie i Oslo - 7,5 euro za godzinę. Warszawa ma stawkę 0,84 euro za godzinę i jest to jedna z najniższych opłat w zestawieniu światowych stolic. Jeszcze taniej jest w Erywaniu (Armenia), gdzie za parkowanie w centrum płaci się 0,18 euro za godzinę.

Jak jest w Polsce? Poznań zajmuje tu niechlubne pierwsze miejsce z kosztami parkowania na poziomie 3,50 - 7 złotych za godzinę. Odrobinę taniej jest we Wrocławiu, gdzie ceny zaczynają się od 3 złotych, ale kończą na 7 złotych, jak w Poznaniu. Kolejne miasto to Kraków z maksymalną stawką za godzinę w SPP 6 złotych, a następnie Gdańsk z maksymalną stawką 5,5 zł za godzinę.

Co z abonamentem dla mieszkańców SPP? Najdrożej jest w Warszawie - koszt miesięcznego abonamentu to 600 złotych. 400 złotych płacą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, a po 360 złotych mieszkańcy Bydgoszczy, Poznania, Szczecina i Torunia. Najtaniej jest natomiast w Kielcach (30 zł), Olsztynie (50 zł) i Zielonej Górze (60 zł).

- W niniejszym badaniu zostały uwzględnione stawki postoju w strefach płatnego parkowania w dni powszednie za jedną pełną godzinę lub za pierwszą godzinę, oraz ceny abonamentów mieszkańca uprawniające do nielimitowanego postoju w strefach płatnego parkowania w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania - zaznaczają autorzy zestawienia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro