Reklama

Zmiana obostrzeń: zamieszanie na lotniskach, Ławica wprowadza możliwość testowania dla przylatujących

fot. Port Lotniczy Poznań Ławica
fot. Port Lotniczy Poznań Ławica

W środę zmieniły się zasady wjazdu do Polski dla osób podróżujących spoza strefy Schengen.

Zgodnie z rozporządzeniem, osoby przylatujące do naszego kraju z państw non-Schengen (choćby Wielka Brytania), muszą wykonać test na COVID-19 nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Jeśli podróżny nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiał trafić na obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy naszego kraju.

Eksperci z biur podróży wskazują, że w rozporządzeniu znajduje się wiele niedomówień i znaków zapytania. Chodzi np. o kwestię kwarantanny w przypadku dzieci poniżej 5. roku życia, których rodzice nie szczepili się przeciw Covid-19. Pasażerowie skarżą się natomiast na dezinformację.

Z pomocą pasażerom ruszyło lotnisko Ławica, które ponownie wprowadziło możliwość wykonania na lotnisku testu antygenowego przed przekroczeniem granicy (przed kontrolą paszportową). - Ułatwienie jest tym bardziej oczekiwanym, gdyż zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a lotnisko w Poznaniu obsługuje wielu pasażerów spoza strefy Schengen, chociażby tych przylatujących z Wielkiej Brytanii - wyjaśnia Błażej Patryn z Ławicy.

- Testy będzie można wykonać po każdym przylocie ze strefy Non Schengen. Będą realizowane w namiocie przed halą przylotów. Po opuszczeniu autobusu, który zatrzyma się przed halą przylotów, osoby, które chciałyby wykonać test, powinny skierować się do namiotu usytuowanego naprzeciw hali przylotów. Pasażerowie będą mieli możliwość wykonania testu antygenowego. Czas oczekiwania na wynik wyniesie około 15 min. - dodaje.

Koszt testu to 149 lub 150 złotych. Płatność możliwa jest kartą lub gotówką. - Prosimy naszych pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen o cierpliwość i wyrozumiałość przy oczekiwaniu na realizację testu. Pracujemy nad poprawą komfortu obsługi wobec bardzo krótkiego czasu, jaki mieliśmy do dyspozycji na przygotowanie infrastruktury do testowania - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro