Reklama
Reklama

Przed nami niezwykły spektakl na niebie. To czas maksimum roju Geminidów

Zdjęcie z 2017 roku | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco
Zdjęcie z 2017 roku | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco

Przypada na noc z poniedziałku na wtorek.

Choć to w sierpniu większość mediów rozpisuje się o największym prawdopodobieństwie zobaczenia spadającej gwiazdy przez rój Perseidów, to właśnie Geminidy obserwowane w grudniu zapewniają obserwatorom "większe atrakcje".

Odpoczynek nad morzem? Magia pustych plaż, szum fal, relaks w ciszy. Zarezerwuj pobyt już dziś, naładuj baterie nad Bałtykiem.
REKLAMA

W nocy z 13 na 14 grudnia przypada maksimum roju, a w sprzyjających warunków daje to możliwość obserwowania nawet do 130 zjawisk w ciągu godziny. Geminidy są pozostałością po przelocie planetoidy Phaethon. Ułatwieniem dla obserwujących jest stosunkowo niewielka prędkość meteorów, dzięki czemu "spadającą gwiazdę" można uchwycić na zdjęciu.

W przypadku Poznania obserwacje będą trudne - czeka nas zachmurzone niebo. Jeśli jednak znajdziemy się w miejscu z dobrymi warunkami pogodowymi, obserwacje najlepiej prowadzić od 2.00 w nocy, już po zachodzie Księżyca. Obserwacje Geminidów są możliwe nocami do 17 grudnia. Warto więc przyglądać się prognozie pogody w poszukiwaniu ewentualnego "okna pogodowego".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
40.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro