Reklama
Reklama

Kolejki do sklepów w centrach handlowych: "zaszczepiona osoba i tak musi stać w kolejce"

Kolejka do kasy | fot. Czytelniczka

Zdaniem naszej Czytelniczki, pracowników sklepów nie obchodzi to, że jest się osobą zaszczepioną.

Za nami niedziela handlowa. We wszystkich centrach handlowych w Poznaniu można było zobaczyć tłumy. Wszystko przez zbliżające się święta i konieczność kupowania świątecznych prezentów. Przed wieloma sklepami ustawiały się kolejki do wejścia. Przez limity obowiązujące w środku ze względu na pandemię.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

W tej sprawie napisała do nas Czytelniczka. - Tak się zastanawiam po weekendowych zakupach w Posnanii... Oczywiście 50 procent ludzi nie nosi maseczki, nikt nie pilnuje przy wejściu do galerii i wyjściu. Rozumiem limit osób w sklepach, lecz osoba zaszczepiona nie miała się liczyć do limitów, a i tak musi stać w kolejce. W żadnym w sklepie w tej galerii ich to nie obchodzi, że jestem zaszczepiona. To jak to w końcu jest - dopytuje.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami, osoby zaszczepione nie wliczają się w limity obowiązujące w sklepach. Jak podaje portal prawo.pl, prawnicy są pewni, że przepis działa, jeśli osoba zaszczepiona sama pokaże swój certyfikat covidowy pracownikom sklepu. Pokazujemy więc potwierdzenie szczepienia i wchodzimy do sklepu lub restauracji poza kolejką.

Zdaniem prawników cytowanych przez portal prawo.pl, podobnie jest w przypadku autobusów czy tramwajów. Jeśli kierowca lub motorniczy uzna, że w pojeździe jest za dużo pasażerów i kolejni nie mogą wejść, wystarczy pokazać certyfikat covidowy, by móc skorzystać z przejazdu.

Co istotne, ze stania w kolejce do sklepów zwalnia tylko szczepienie. Ozdrowieńcy i posiadacze negatywnego wyniku testu na covid muszą czekać na wejście w kolejce.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
3℃
-2℃
Poziom opadów:
2.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
23.37 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro