Reklama
Reklama

Bomba lotnicza nadal znajduje się na dnie Jeziora Kierskiego. W poniedziałek ma być wyciągana z wody

fot. L.T.
fot. L.T.

Do Poznania przyjechali w niedzielę nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Nurkowie zauważyli niebezpieczny przedmiot w środę, podczas trwającego na Jeziorze Kierskim kursu. Maciej Jurasz z Centrum Nurkowego Płetwal, który schodzi tu pod wodę regularnie, nigdy wcześniej pocisku nie widział - prawdopodobnie był on przykryty mułem. O sprawie natychmiast powiadomiono służby. Jak mówiła nam w dniu zdarzenia mł. asp. Marta Mróz z poznańskiej policji, wstępnie potwierdzono, że na dnie leży bomba lotnicza. Teren zabezpieczono.

Już w czwartek pojawiły się informacje, że w niedzielę, 12 grudnia nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przyjadą do Poznania, by w Chybach przeprowadzić akcję wyłowienia bomby. Potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt.

Jak informuje dziś mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji na razie nie wiadomo, kiedy bomba zostanie wyłowiona. Wiemy, że dziś przyjadą do Poznania nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wiadomo, że przeprowadzą wstępne rozeznanie. Prawdopodobnie niewybuch nie zostanie dziś wyłowiony, być może działania zostaną podjęte w poniedziałek - mówił nam rzecznik policji.

Do czasu usunięcia niebezpiecznego przedmiotu teren plaży w Chybach został zabezpieczony.

 • Aktualizacja
  niedziela, 12.12.2021 r., godz. 11.55
  Aktualizacja
  niedziela, 12.12.2021 r., godz. 11.55
  Jak poinformował na spotkaniu z dziennikarzami nad Jeziorem Kierskim chorąży marynarki Michał Jodłoski z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu akcja już się rozpoczęła. Trwa rekonesans. Do zakończenia zaplanowanych dziś działań okoliczni mieszkańcy nie mogą wychodzić z domów. Później przekazane zostaną kolejne dyspozycje. Wiadomo, że w niedzielę przedmiot nie zostanie wyłowiony. Nurkowie-minerzy poinformowali, że przewidziany czas na działania maja do środy. Na razie nie zdradzają, kiedy będą podejmować bombę z wody.
 • Aktualizacja
  niedziela, 12.12.2021 r., godz. 18.45
  Aktualizacja
  niedziela, 12.12.2021 r., godz. 18.45
  Jak w rozmowie z PAP powiedział chorąży marynarki Michał Jodłoski, dowódca 41. zespołu rozminowania Grupy Nurków Minerów ze świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, w trakcie dzisiejszych działań potwierdzono, że znaleziony w Jeziorze Kierskim przedmiot niemiecka bomba lotnicza SD 70. Bomba ma być podjęta z wody w poniedziałek. Okazało się, że bomba jest w bardzo dobrym stanie. "W jej pobliżu odnaleźliśmy lotki. To świadczy o tym, że ona nie była przemieszczana - po tym jak wpadła do jeziora, leżała cały czas w tym samym miejscu" - przekazał chorąży marynarki Jodłoski. Bomba po wyjęciu z wody zostanie przekazana lokalnym saperom, przetransportowana na poligon, a następnie zneutralizowana.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To może być niebezpieczna noc. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro