Ładne rzeczy z Pracownią Ekonomii Społecznej
Pracownia Ekonomii Społecznej "ładne rzeczy" działa w Poznaniu już niemal trzy lata. Co wydarzyło się w tym czasie? Kto może korzystać z usług oferowanych przez Pracownię? Czas na krótkie podsumowanie dotychczasowych działań.
W Pracowni "ładne rzeczy" można zobaczyć przede wszystkim rękodzieło oraz produkty tworzone przez poznańskie podmioty ekonomii społecznej - czyli przedsiębiorstwa społeczne, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej itp. Osoby wytwarzające te piękne przedmioty zmagają się z trudnościami i chorobami, które nie pozwalają im na pracę w standardowych firmach. Ich historie, jak również zaangażowanie i serce wkładane w pracę sprawiają, że spod ich rąk wychodzą naprawdę niepowtarzalne produkty. Znajdziecie tu piękne torby, naturalne mydła, świece, wyroby drewniane, a także książki dla osób zmagających się z różnymi problemami neurologicznymi.
Każdy z mieszkańców i mieszkanek Poznania może przyjść do Pracowni mieszczącej się przy ulicy Św. Marcin 57 i w godzinach od 12:00 do 16:00 obejrzeć znajdujące się tam przedmioty, dowiedzieć się, kto je wykonał oraz gdzie można je kupić. W czasie zaostrzenia pandemii aktywność "ładnych rzeczy" przeniosła się do Internetu - stąd pomysł na aktywnie działającą grupę na Facebooku dobro-branie. Kilka razy w tygodniu pojawiają się na niej informacje prezentujące aktualne usługi i produkty, powstające w sektorze ekonomii społecznej, z których każdy może wybrać coś dla siebie.
Pracownia to również miejsce spotkań i warsztatów, dzięki którym poznaniacy i poznanianki mogą zapoznać się z działalnością poszczególnych organizacji społecznych. To m.in. warsztaty skierowane do seniorów "Jak zapobiegać procesom starzenia", dla miłośników ogrodów odbyły się warsztaty z uprawy hydroponicznej "Jak sklonować bazylię" a wielbiciele dobrego jedzenia mogli przygotowywać wspaniałe potrawy kuchni tureckiej lub zrobić prawdziwy, izraelski hummus.
Podczas wysoce specjalistycznych zajęć można było porozmawiać z ekspertami i ekspertkami w danej dziedzinie np. na temat usamodzielnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną lub zatrudniania osób ze spektrum autyzmu. Wszystkie te spotkania miały jeden cel - przybliżyć poznaniakom i poznaniankom (oraz gościom odwiedzającym nasze miasto) tematykę i podmioty ekonomii społecznej i opowiadać o ich działalności.
Działania Pracowni to również cykl warsztatów dla uczniów poznańskich szkół. Podczas nich młodzi ludzie mogli dowiedzieć się, czym jest ekonomia społeczna, dlaczego empatia jest ważna w naszym życiu, dlaczego nasze wybory konsumpcyjne są istotne i jak mogą wpłynąć na drugiego człowieka.
Od 2019 r. przeprowadzono w Pracowni także szereg spotkań łączących sektor społeczny z biznesem. Przedstawiciele dużych poznańskich firm mogli poznać działania organizacji społecznych oraz niejednokrotnie nawiązać współpracę.
"ładne rzeczy" to również szereg małych i dużych wydarzeń sprzedażowych i kiermaszy społecznych. W 2019 r. po raz pierwszy na Św. Marcinie odbyły się Targi Ekonomii Społecznej. Rok później ze względu na ograniczenia pandemiczne spotkaliśmy się w mniejszym gronie na dziedzińcu placu Kolegiackiego, a w tym roku we wrześniu pod hasłem "dobro- branie"- w Starym Zoo.
- Cieszę się, że w Poznaniu działa tak wyjątkowe miejsce, jakim jest pracownia "ładne rzeczy" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Nie bez powodu znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic naszego miasta: to miejsce niezwykle ważne. Powstało z myślą o organizacjach pozarządowych, aby wszystkim mieszkańcom żyło się w naszym mieście lepiej. Po niemal trzech latach widać, że to była słuszna decyzja.
Przed nami kolejny rok działalności Pracowni Ekonomii Społecznej. Pomimo ograniczeń pandemicznych udało jej się zapisać w świadomości mieszkanek i mieszkańców naszego miasta.
Bieżące wydarzenia w "ładnych rzeczach", i te zdalne i planowane w formie stacjonarnej można śledzić na naszym profilu.
Warto przekonać się do ładnych rzeczy.
Pracownia powstała w ramach projektu "Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej", realizowanego przez Fundację Pomocy Wzajemnej "Barka". Partnerem przedsięwzięcia prowadzącym Pracownię jest Miasto Poznań.