Reklama
Reklama

Dodatkowe łóżka covidowe w naszym regionie. Łącznie jest ich już 2300

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KoalaParkLaundromat /pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. KoalaParkLaundromat /pixabay

Rosnąca liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu covid-19 wymusza zwiększenia liczby łóżek covidowych. Z tego powodu w szpitalach w Wągrowcu, Lesznie, Złotowie oraz w "Dziekance" w Gnieźnie powstały nowe miejsca covidowe.

Baza w Szpitalu Tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich została powiększona o jeden moduł, czyli 28 łóżek. Kolejne łóżka covidowe mają być otwarte w czwartek w Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu. W piątek w Czarnkowie, a w sobotę w Gnieźnie.

Szpitale wielkopolskie, łącznie z tymczasowym w MTP, dysponują ponad 2300 łóżkami dla pacjentów covidowych. Tylko w grudniu zostało uruchomionych ponad 500 miejsc. Ponadto szpitale dysponują 145 miejscami na I poziomie zabezpieczenia covidowego dla pacjentów zgłaszających się z innymi schorzeniami, u których zauważono niepokojące objawy zakażenia koronawirusem. Wielkopolskie szpitale dysponują miejscami obserwacyjno-diagnostycznymi.

- Cały czas monitorujemy sytuację w wielkopolskich szpitalach, uzgadniamy możliwości zaangażowania kadry medycznej z dyrektorami placówek i rekomendujemy uruchamianie kolejnych łóżek covidowych - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Jesteśmy w Wielkopolsce w krytycznym momencie IV fali pandemii, sytuacja jest trudna, ale to, jak potoczy się ona dalej zależy także od nas. Wiemy już, że zdecydowana większość pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 to pacjenci niezaszczepieni. Podejmując decyzję o szczepieniu dajemy sobie szansę na łagodne przejście choroby, a nawet na uniknięcie zakażenia.

Wojewoda zapewnia, że priorytetem na tę chwilę jest zabezpieczenie odpowiedniej bazy łóżek covidowych, aby pozostawić bufor bezpieczeństwa.

  • W czwartek, 9 grudnia na 2336 łóżek covidowych na II poziomie i w szpitalu tymczasowym zajętych było 1938. Na 151 dostępnych łóżek respiratorowych, 97 było zajętych.
  • Obecnie największą liczbą łóżek covidowych w Wielkopolsce dysponują: Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich (262), Szpital w Ostrowie Wielkopolskim (175), Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu (165), Szpital w Słupcy (123), Szpital Specjalistyczny w Pile (116) - podaje NFZ.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro