Reklama

Od piątku jarmark bożonarodzeniowy przy Arenie. Jedną z atrakcji Poznań Ice Festival

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Festiwal Rzeźby Lodowej wraca do Poznania po roku przerwy. Wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie sprzyjać zawodnikom.

W zmaganiach udział weźmie 24 zawodników z 11 krajów. - Oprócz rzeźbiarzy z Polski, w szranki staną zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Czech, Ukrainy, Iraku, Meksyku, Filipin, Hiszpanii, Niemiec i Holandii - informują urzędnicy.

Festiwal zacznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Pierwszego dnia uczestnicy w ciągu 3 godzin będą musieli wyrzeźbić z bryle lodu swój kraj. Konkurs zacznie się o 16.00 i potrwa do 19.00. - Na sobotę zaplanowano najbardziej widowiskową konkurencję festiwalu - Speed Ice Carving. Rywalizujący pojedynczo rzeźbiarze będą mieli kilkadziesiąt minut na odtworzenie konkursowego wzoru (każdy w identycznej bryle lodu). Wygra zawodnik, który zrobi to najwierniej. Zmagania uczestników "na czas" można będzie oglądać w godz. 12-18 - dodają.

W niedzielę odbędzie się konkurs główny. Dwanaście 2-osobowych drużyn będzie przez 8 godzin rzeźbić kilkumetrowe dzieła na wybrany przez siebie temat. Walka będzie trwać od rana. Do 17.00 uczestnicy muszą skończyć, a na 18.00 zaplanowano ogłoszenie zwycięzców. Co istotne, każdy będzie mógł zagłosować na najpiękniejszą rzeźbę. Wystarczy wysłać SMS z numerem zawodnika i krótkim uzasadnieniem. Szczegóły zostaną podane na miejscu. Wiadomo, że za najbardziej kreatywne wyjaśnienie będzie można dostać nagrody.

W przeszłości zdarzało się, że festiwal odbywał się przy dodatnich temperaturach. Rzeźby bardzo szybko się więc topiły. Aktualne prognozy wskazują, że rzeźby powinny wytrzymać co najmniej do poniedziałku. Na ten dzień prognozowana temperatura to +1.

Warto pamiętać, że festiwal w tym roku nie odbędzie się na Starym Rynku, a przy hali Arena w Parku Kasprowicza. Także w piątek, 10 grudnia, rozpocznie się tutaj jarmark bożonarodzeniowy. - Będzie można zrobić zakupy w 33 domkach handlowych. Do tego dochodzi 6 stoisk oraz 5 food trucków. Kiermasz potrwa do 19 grudnia. W weekendy dodatkowo na chętnych czekają świąteczne warsztaty i animacje dla dzieci.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
17.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro