Reklama

Uchwalono nowy plan zagospodarowania dla Ostrowa Tumskiego. Będzie nowe osiedle

Propozycja zagospodarowania terenu | | fot. MPU
Propozycja zagospodarowania terenu | | fot. MPU

Dokument przyjęli podczas wtorkowej sesji radni miejscy.

Nowe osiedle w centrum miasta o niezwykłym, industrialnym klimacie, otwarte dla wszystkich poznaniaków i zbudowane z troską o zabytki i zieleń - takie rozwiązanie dla części Ostrowa Tumskiego proponuje nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument przyjęli podczas wtorkowej sesji radni miejscy.

O sprawie wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Kluczowy jest tu jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nowy plan dotyczy obszaru o powierzchni około 13,3 ha. Teren ograniczony jest Wartą oraz kanałem Ulgi, natomiast od południa - torami kolejowymi. Granica planu obejmuje również ul. św. Wincentego do skrzyżowania z ul. Hlonda oraz fragment Cybiny. To teren po dawnej Elektrociepłowni Garbary.

Teren po Elektrociepłowni Garbary został sprzedany w 2019 roku. Nabywcą została firma Robyg, która chce na Ostrowie Tumskim utworzyć nową dzielnicę miasta - z nawet ponad 1000 mieszkań, a także biurami i lokalami usługowymi.

Ostrów Tumski stanowi zalążek miasta Poznania. Budowana w XIX wieku linia kolejowa podzieliła wyspę na dwie części. Na południowej znajduje się najstarsza w Polsce katedra. Część północna - mniej znana - ma charakter przemysłowy. To właśnie na jej obszarze w 1929 r. ulokowano Elektrownię Garbary, rozbudowywaną przez lata do zespołu budynków o charakterze industrialnego miasta w mieście - i tego terenu dotyczy dokument, jaki przyjęli radni - informują miejscy urzędnicy.

Głównym celem była rewitalizacja historycznego założenia, a tym samym ożywienie do tej pory zaniedbanego i niedostępnego dla mieszkańców terenu i jego otwarcie na rzekę.

Zabytkowe budynki zostaną uzupełnione nową zabudową o współczesnym wyrazie. Im bliżej cypla na północy, tym zabudowa staje się mniej zwarta, co pozwoli zachować osie widokowe między Cytadelą a wschodnią częścią wyspy. Przy kanale Ulgi zaplanowano chodnik i ścieżkę rowerową, a w parterach stojących przy nich budynków wymaga się lokalizacji usług. Dzięki temu wytworzy się nowe miejsce spotkań i integracji poznaniaków w tej części Ostrowa. Będą mogły tam powstać kawiarenki, restauracje i inne punkty usługowe - dodają urzędnicy.

System ciągów dla pieszych i rowerzystów dopełnia ścieżka nad Wartą, zrealizowana przy maksymalnym zachowaniu dziko rosnącej zieleni wzdłuż linii brzegowej, a także trakt relacji wschód - zachód, łączący za pomocą nowych kładek wzgórze Cytadeli z Zawadami i pośrednio terenami pomiędzy Kanałem Ulgi a rzeką Cybiną. Plac Węglowy jest również przystankiem dla pieszych i rowerzystów przemieszczających się na trasie Cytadela - Śródka. Północną część wieńczy ciekawy punkt widokowy na rozwidleniu rzeki - dodają.

Nowe przestrzenie i punkty widokowe mają być w pełni dostępne dla wszystkich mieszkańców i gości miasta. Sprzyja temu zakaz budowy ogrodzeń.

W południowej części przewidziano zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową, w której nie mniej niż 10 proc. całkowitej powierzchni użytkowej budynków przeznacza się na funkcje związane z usługami, w szczególności kultury, nauki, gastronomi, administracji itp. Industrialne wnętrza zabytkowych budynków sprzyjać będą ich realizacji w niepowtarzalnym wystroju obiektów poprzemysłowych.

Co ważne zapisy planu chronią walory krajobrazowe doliny rzeki Warty i Cybiny, które stanowią element klinowo-pierścieniowego systemu zieleni w mieście. Plan miejscowy zachowuje również obiekty wpisane do rejestru zabytków. Uzupełnia je wprawdzie nową zabudową, ale tak, by respektować chronione budynki.

Obszar, którego dotyczy plan, obecnie połączony jest z miastem tylko jedną, wąską drogą - ulicą Panny Marii. Dlatego w dokumencie trzeba było zabezpieczyć takie rozwiązania, które umożliwią przyszłym mieszkańcom dojazd do tego terenu. Nowa inwestycja przewiduje połączenie tzw. małej wyspy ciągiem wykorzystującym przebieg ulicy Św. Wincentego, aż do skrzyżowania z ulicą Augusta Hlonda - kończą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania!
30℃
19℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro