Reklama
Reklama

NIK u kaliskiego prezydenta. Urządził sobie gabinet za 200 tysięcy zł?

fot. UM Kalisz
fot. UM Kalisz

Lustro za 4,3 tys. zł, stół konferencyjny za 15,5 tys. zł, zabudowa biblioteczna za 28 tys. zł.

Jak podaje kalisz24.info Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła w poniedziałek 6 grudnia kontrolę w kaliskim urzędzie miasta. Wniosek do NIKu wpłynął od posłanki Lewicy Karoliny Pawliczak. Jej wątpliwości budziły wydatki na urządzenie gabinetu prezydenta Kalisza. Miały one wynieść około 200 tysięcy złotych, co wywołało również kontrowersje wśród mieszkańców Kalisza.

Posłanka we wniosku do NIKu zawarła zarzut, jakoby prezydent Kalisza przekroczył zasady oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi. Powołała się na art. 2 ust 2 Ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r, wnioskując tym samym o przeprowadzenie szczegółowej kontroli. Pawliczak zwróciła również uwagę na proces przeprowadzania całego postępowania ofertowego oraz wyłonienia w określonym trybie wykonawcy.

Z uwagi na podejmowane wcześniej działania inwestorskie, wnoszę również, jak wyżej, o przeprowadzenie w tym zakresie kontroli wydatkowania na każdym etapie środków finansowych przeznaczonych na remont Sali Recepcyjnej oraz poszczególnych gabinetów wiceprezydentów oraz sekretarza miasta, które również budzą szereg wątpliwości - kalisz24.info opublikowała fragment wniosku posłanki Pawliczak.

Gabinet prezydenta Kalisza miał zostać wyremontowany na podstawie projektu Aleksandry Małeckiej w 2019 roku.

Z wykazu wydatków wynikało, że na przykład stół konferansjerski kosztował 15,5 tys. zł, lustro 4,3 tys. zł. Jednak najdroższa okazała się zabudowa biblioteczna, której koszt wyniósł 28 tys. zł.

- Po zakończeniu czynności i wyczerpaniu procedur związanych z prowadzonym postępowaniem kontrolnym ustalenia powyższej kontroli zostaną podane do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli. Jednocześnie dziękuję Pani Poseł za korespondencję skierowaną do NIK w tej sprawie, oraz zainteresowanie działalnością kontrolną podejmowaną przez Izbę - powiedział kaliszowi24.info prezes NIK Marian Banaś.

Prezydentem Kalisza jest Krystian Kinastowski, z zawodu architekt. Został wybrany z poparciem niezależnego od ogólnopolskiej polityki komitetu "Wszystko dla Kalisza".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro