Reklama
Reklama

Eksperci: czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Znów podrożeją kredyty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. jarmoluk / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. jarmoluk / pixabay.com

O tym, czy raty kredytów będą wyższe, dowiemy się w środę.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych wprowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce na początku listopada i była to już druga podwyżka w ciągu dwóch miesięcy. W październiku główna stawka została podniesiona z rekordowo niskiej 0,1 procent do 0,5 procent. W listopadzie podniesiono ją o 0,75 procent do 1,25 procent. Ale to prawdopodobnie nie koniec.

Portal money.pl zapytał ekspertów z największych polskich banków, czy i w grudniu możemy się spodziewać podniesienia stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w najbliższą środę, 8 grudnia. To wtedy zdaniem ekonomistów zapadnie decyzja o trzeciej podwyżce stóp procentowych w tak krótkim czasie. Zdecydowana większość ekspertów przewiduje właśnie podniesienie stóp procentowych. O ile? Mówi się o 0,5 procent, a nawet 0,75 procent. Równocześnie podkreślają, że nie będzie to ostatnia podwyżka, a niedługo stopy procentowe mogą osiągnąć poziom 3 procent.

Co to oznacza? Dla klientów przede wszystkim wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. I nie chodzi tu tylko o nowe kredyty, ale też już spłacane, bo wysokość raty to właśnie stopa procentowa, o której decyduje NBP i uzgodniona z bankiem prowizja. Eksperci przewidują, że miesięczna rata kredytu w przypadku kredytu na 330 tysięcy złotych wzięto na 25 lat z marżą 2,62 procent, w zależności od scenariusza, może wzrosnąć o dodatkowe 50 - 200 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
6.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro