Reklama

Flagi LGBT przy rozecie powstańczej na Teatrze Polskim. "Wybuduj sobie Pan budynek za własne pieniądze i oflaguj"

fot. fb / Teatr Polski
fot. fb / Teatr Polski

Mieszkanka Poznania zwróciła się do Teatru Polskiego z pytaniem, dlaczego budynek został oflagowany.

Rodowita Poznanianka zawarła w liście nurtujące ją pytanie o oflagowanie gmachu budynku teatru. Na elewacji teatru zawisła rozeta powstańcza, a obok flaga LGBT, flaga UE i symbole uchodźców.

Rozumiem rozetkę, która związana jest z Powstaniem Wielkopolskim, a zbliża się kolejna rocznica tego wydarzenia. Nie rozumiem powodu wywieszenia pozostałych flag? W jaki sposób związane są z Poznaniem, Wielkopolską? Czy Teatr Polski wybudowany w czasach rozbiorów za składki Polaków ma prawo stać się w wolnej Polsce oflagowanym masztem? Jako rodowita poznanianka jestem temu przeciwna. Mam wrażenie, że obecnie dyrekcja wyraża w ten sposób swoje poglądy. - Czytamy na profilu społecznościowym "Teatru Polskiego w Poznaniu od 1875".

Dyrekcja Teatru w odpowiedzi na list mieszkanki Poznania uzasadniła rozwieszenie flag.

Budynek naszego teatru wzniesiony został przed prawie 150 laty ze składek publicznych. Traktuję to jako zobowiązanie do szczególnej uwagi i troski wobec spraw wspólnych. Zgodnie z tym przesłaniem staram się kształtować wizerunek teatru, zarówno pod względem oferty scenicznej, jak i wizerunku samego budynku. Tę tradycję zapoczątkowali fundatorzy Teatru Polskiego umieszczając na fasadzie hasło Naród sobie, będące skądinąd kalką inskrypcji z fasady berlińskiego Deutches Theater. Uczestnictwo w życiu publicznym wyraża się m.in. w umieszczaniu flag i symboli, które wyrażają nasz udział w ważnych polskich debatach. Dlatego we flagownikach wiszą flagi Unii Europejskiej, społeczności uchodźców, społeczności LGBT oraz rozeta narodowa, wyrażająca naszą pamięć o wydarzeniach lat 1918-19.

Te argumenty nie przekonały jednak Poznanianki, która zasugerowała, że pod obecną dyrekcją Teatr Polski w Poznaniu nie przyciąga widowni do teatru. Zażądała ściągnięcia flag. A kolejny list do dyrektora zakończyła słowami: wybuduj sobie Pan budynek za swoje pieniądze i flaguj go do woli!


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro