Reklama
Reklama

Dysk HDD czy SSD? Jaka jest różnica?

Na rynku są dostępne dwa typy dysków twardych - HDD i SSD. Każdy z nich działa w nieco inny sposób, dlatego często pojawiają się wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego modelu. Czym dokładnie różnią się dyski HDD i SSD? Który z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego komputera?

Czym cechuje się dysk HDD?

Dysk HDD, czyli Hard Disc Drive, działa w systemie magnetycznym. Składa się on głównie z wirującego talerza pokrytego odpowiednim nośnikiem. Zapis i odczyt informacji następuje z wykorzystaniem głowic, w liczbie właściwej dla powierzchni talerza. Dysk HDD najczęściej wykonuje się z użyciem aluminium oraz warstwy tworzywa sztucznego, która zapewnia cichszą pracę i zabezpiecza cały element. Takie komponenty do komputerów są dość tanie, a zarazem pojemne.

Zapisywanie danych na dysku HDD jest możliwe dzięki przesyłaniu strumienia elektromagnetycznego przez głowicę. Taki element komputera składa się w dużej mierze z części ruchomych. Może więc ulec uszkodzeniom mechanicznym w dość łatwy sposób.

Czym cechuje się dysk SSD?

Dysk SSD, czyli Solid State Drive, pracuje cicho i pozwala na zapisywanie oraz odczytywanie danych z dość dużą prędkością. Jest on również cichy w trakcie pracy i stosunkowo lekki. Zużywa niewiele energii i wykazuje dobrą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy. Wszystko wynika z faktu, że w skład jego konstrukcji nie wchodzą ruchome elementy.

Na ogół dyski SSD działają nawet 2,5 raza szybciej niż HDD. Nie wpływa na to temperatura otoczenia. Droższe produkty zwykle są jeszcze wydajniejsze, osiągając parametry, które zadowalają nawet najbardziej wymagających użytkowników. Trzeba również pamiętać, że dyski SSD są dostępne w kilku wariantach, różniących się od siebie sposobem mocowania na płycie głównej.

Dysk SSD pozwala na uzyskanie sytuacji, w której system odpowiada niezwykle szybko na wszelkie polecenia użytkownika. Zwiększa więc komfort korzystania z komputera. Wysokiej jakości dyski SSD znajdziesz m.in. w sklepie https://www.sferis.pl/.

Jakie są największe różnice pomiędzy dyskiem SSD a HDD?

Porównując dysk HDD i SSD, można zauważyć kilka różnic. Najważniejsza jest cena. Kiedyś dyski SSD były wyraźnie droższe niż HDD, ale obecnie technologia rozwija się na tyle szybko, że koszt zakupu obu komponentów stopniowo się zmniejsza. Wystarczy przyjrzeć się produktom dostępnym na stronie: https://www.sferis.pl/dyski-ssd-2900.Choć można znaleźć tam dyski przekraczające 2000 zł, są i dużo tańsze rozwiązania.

Znaczenie ma również sposób przechowywania danych. W przypadku dysków HDD wszystko bazuje na nośniku magnetycznym pokrywającym wirujący talerz. W modelu SSD nie ma elementów ruchomych. Wszystko opiera się więc o pamięć półprzewodnikową. Dzięki temu drugi wariant pracuje zdecydowanie ciszej i jest bardziej odporny na uszkodzenia. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć wydajność tego elementu, możesz podłączyć dysk SSD bezpośrednio do płyty głównej.

Jaki rodzaj dysku twardego sprawdzi się najlepiej?

Wybór odpowiedniego dysku twardego zależy od wielu czynników. Niektóre osoby decydują się na połączenie obu technologii ze względu na niższą cenę modeli HDD, ale zdecydowanie szybszą pracę SSD. Można więc postawić na dysk SSD o mniejszej pojemności oraz dysk HDD o większej. Wówczas pierwszy będzie odpowiedzialny za uruchamianie systemu i aplikacji, podczas gdy drugi spełni funkcję magazynu danych. To ekonomiczne rozwiązanie idealne dla tych osób, które nie chcą decydować się na dysk SSD o dużej pojemności ze względu na wysoką cenę. W ten sposób da się uzyskać wydajność i obniżyć koszt składania komputera.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
15.31 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro