Reklama
Reklama

Nowa dzielnica mieszkaniowa na Ostrowie Tumskim coraz bliżej

Propozycja zagospodarowania terenu | fot. MPU
Propozycja zagospodarowania terenu | fot. MPU

Radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji dyskutowali na temat projektu uchwały w sprawie mpzp dla północnej części Ostrowa Tumskiego.

Teren po Elektrociepłowni Garbary został sprzedany w 2019 roku. Nabywcą została firma Robyg, która chce na Ostrowie Tumskim utworzyć nową dzielnicę miasta - z nawet ponad 1000 mieszkań, a także biurami i lokalami usługowymi. O sprawie wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. Kluczowy jest tu jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, którego opracowywanie właśnie dobiega końca.

Jak podkreśla Biuletyn Miejski, obecnie jedynym dojazdem do tej części Ostrowa Tumskiego jest droga od strony ulicy Panny Marii. Bywa, że jest ona zalewana, gdy rzeka ma wyższy poziom. Nowy dojazd ma powstać od strony ulicy Św. Wincentego.

W ramach wielkiej inwestycji odrestaurowanych ma zostać kilka zabytków - m.in. maszynownia, kotłownia, redita fortu Roon i stacja pomp. Z perspektywy inwestora kluczowe są jednak mieszkania, a tych może powstać nawet 1000. Do tego niezbędne miejsca parkingowe, biura i lokale pod usługi.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który był już konsultowany z mieszkańcami zapisano, że dopuszczona będzie tu budowa wielorodzinna i usługowa, a także tereny zielone. Część z nich znajduje się jednak w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, co zostało w planie odnotowane. Na tym terenie obowiązuje zakaz budowania.

Na teren wyspy będzie można się dostać przez kładkę dla pieszych i rowerzystów od strony ulicy Szelągowskiej oraz przez kolejną kładkę ze wschodniej części wyspy. Przebudowane będą musiały zostać mosty w tej okolicy, by zapewnić obsługę komunikacyjną dzielnicy. Chodzi o most nad Cybiną i most nad Kanałem Ulgi.

W ramach konsultacji planu z mieszkańcami, wprowadzono do dokumentu część proponowanych zmian. Ostatecznie radni z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały. Teraz trafi on na sesję Rady Miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro