Reklama

Mała księgowość - kiedy się opłaca, z jakiego programu korzystać?

Zarówno mikroprzedsiębiorstwa jak i średnie firmy mogą skorzystać z uproszczonej małej księgowości, w której zamiast księgi rachunkowej występuje podatkowa księga przychodów i rozchodów. Warto jednak pamiętać o tym, że mała księgowość może mieć zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy firma nie przekracza pewnego poziomu przychodów netto. I trzeba również dodać, że nawet w momencie prowadzenia małej księgowości trzeba do urzędu skarbowego składać również deklarację VAT-7 lub VAT-7K i JPK VAT. Co jeszcze warto wiedzieć na temat małej księgowości i prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

1. Jak samodzielnie poprowadzić małą księgowość?
2. Dlaczego warto zająć się samodzielnym prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
3. Kto może prowadzić podatkową księgę przychodów?
4. Kiedy można zacząć prowadzić małą księgowość?
5. Czy musisz wypowiedzieć umowę biuru rachunkowemu?
6. CEIDG - czy musisz zaktualizować wpis?
7. Gdzie znaleźć dobry program do fakturowania?

Jak samodzielnie poprowadzić małą księgowość?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce na pewno nie należy do najprostszych, jednak trzeba mieć świadomość, że istnieją ułatwienia dla firm małych i średnich. Wielu osobom może wydawać się, że samodzielne prowadzenie księgowości czy wystawianie faktur jest uciążliwe, jednak prawda jest taka, że ma to sporo zalet. Jeżeli chcesz mieć rękę na pulsie, chcesz wiedzieć jak mają się finanse twojej firmy, zależy ci na tym aby zaoszczędzić na księgowości i jednocześnie móc legalnie się rozliczać, to mała księgowość jest dla ciebie i twojej firmy.

Dlaczego warto zająć się samodzielnym prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów?

Mała księgowość ma sporo zalet. Samodzielne prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest naprawdę bardzo wygodną opcją. Przede wszystkim można samodzielnie rozliczyć podatek dochodowy, co sprawia że ma się pełną wiedzę na temat finansowego powodzenia się firmy. Ręka jest więc trzymana na pulsie. Działając w małej bądź średniej firmie, jesteś w stanie prowadzić rozliczenia podatku VAT w sposób szybki i przyjemny. Dla niewielkich firm i jednoosobowych działalności gospodarczych mała księgowość jest najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem.

Kto może prowadzić podatkową księgę przychodów?

Kto może prowadzić ewidencję środków trwałych? Gdzie do ewidencji przychodów nie potrzeba prowadzenia księgowości na zasadach ogólnych, a wystarczy tylko samodzielna księgowość? Samodzielna ewidencja środków trwałych (a także osobna deklaracja VAT) może być wykonywana przez osoby posiadające małą lub średnią firmę. Ważne jest to, że mała księgowość online nie jest wyłącznie dla wybranych - nie trzeba posiadać certyfikatu czy uprawnień, aby móc z niej skorzystać.

Kiedy można zacząć prowadzić małą księgowość?

Księgowość online można zacząć prowadzić praktycznie od razu po założeniu biznesu. Nie trzeba przechodzić żadnego kursu czy nabywać specjalnych uprawnień, aby móc być w stanie korzystać z małej księgowości w swojej firmie. Nie trzeba mieć też żadnego doświadczenia na tym polu, ponieważ istnieją specjalne programy do fakturowania, które są proste w obsłudze i do tego są bardzo intuicyjne. Można na nich oprzeć całkowite rozliczanie swojej firmy.

Czy musisz wypowiedzieć umowę biuru rachunkowemu?

A co z osobami, które zawarły umowy z biurami rachunkowymi? Czy chcąc prowadzić małą księgowość muszą one wypowiedzieć tę umowę, czy jednak nie jest to potrzebne? Prawda jest taka, że trzeba wypowiedzieć umowę z biurem rachunkowym, ponieważ chcąc się rozliczać samodzielnie będziesz potrzebował oryginałów dokumentów takich, jak księgi podatkowe, rejestry VAT, struktury JPK czy ewidencje środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. A to jeszcze nie wszystko. Musisz także posiadać oryginalną dokumentację związaną z kadrami i płacami.

CEIDG - czy musisz zaktualizować wpis?

CEIDG - czy musisz zmieniać wpis w tym rejestrze? I tak i nie - wszystko zależy od tego, co zmieniłeś. Jeżeli po prostu przeniosłeś prowadzenie księgowości z jednego programu internetowego na drugi, to nie musisz aktualizować wpisu. Jeżeli jednak wcześniej korzystałeś z pomocy biura rachunkowego i przeszedłeś z niego na księgowość online, to wtedy będziesz mieć obowiązek zaktualizowania wpisu w CEIDG. Możesz to zrobić wypełniając specjalny wniosek CEIDG-1, który należy dostarczyć do siedmiu dni od zaistnienia zmiany.

Gdzie znaleźć dobry program do fakturowania?

Program do fakturowania z którego będziesz korzystał powinien cechować się jakością i dokładnością. Na szczęście w internecie można znaleźć wiele różnych programów, które mogą pomóc ci w wykonywaniu księgowości dla twojej firmy. Niekiedy można znaleźć taki program, który za darmo można używać przez pierwszy rok prowadzenia swojej firmy. Zdecydowanie warto jest więc skorzystać z takiej opcji, aby móc przekonać się, w jaki sposób działa, bez ponoszenia niepotrzebnych wydatków. Co jest niezwykle istotne, jeżeli ma się małą firmę, która dopiero co zaczyna swoją działalność na rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro