Reklama
Reklama

Dlaczego warto rozliczać się z pomocą programów do PIT?

Bezpłatne programy dedykowane rocznym rozliczeniom podatkowym PIT stają się coraz bardziej popularne i nie bez powodu. Olbrzymi wpływ ma na to przede wszystkim fakt, że nie jest nam potrzebna pomoc księgowości. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że nie jesteśmy zobligowani do stania w długich kolejkach do urzędu skarbowego czy też pocztowego. Co jeszcze przyczynia się do tego, że coraz więcej podatników wybiera rozliczanie PIT online? Podpowiadamy.

Rozliczanie PIT online - oszczędność czasu i pieniędzy

Składanie e-deklaracji wiąże się z dużą oszczędnością czasu i pieniędzy, co w praktyce oznacza to, że nie musimy osobiście stawiać się w urzędzie skarbowym lub na poczcie. Wizja stania w wielogodzinnych kolejkach wielu podatnikom każdego roku spędzała sen z powiek, podobnie jak koszty, które musieli przeznaczać na pomoc księgowości. Dzięki możliwościom, jakie dają bezpłatne programy do składania deklaracji, hasło rozlicz się z programem do PIT z roku na rok zyskuje zwolenników. Z jego pomocą możemy samodzielnie dokonać wszelkich wyliczeń. Jesteśmy prowadzeni krok po kroku przez kolejne etapy zmierzające do prawidłowego złożenia deklaracji do fiskusa.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nadpłaty środków są nam przekazywane o wiele wcześniej niż ma to miejsce w przypadku składania papierowych zeznań. W tradycyjnym trybie urzędnicy mają aż trzy miesiące na to, aby przelać należną nam kwotę na konto, podczas gdy w przypadku e-deklaracji - 45 dni od momentu ich wpłynięcia do systemu. Co ważne - na tym polu także mamy do czynienia ze znacznym skróceniem procesu. PIT online pojawia się w nim niemalże natychmiastowo. Jego papierowy odpowiednik musi przejść szczegółową weryfikację i ręczne wpisywanie danych przez urzędników.

Wybierając programy do rozliczeń PIT online pamiętajmy jednak o tym, aby w pełni chronić nasze dane. W praktyce oznacza to, że powinny być one potwierdzone certyfikatem SSL. Musimy mieć także pewność, że dokumenty zostały wysłane do fiskusa, stąd też zwróćmy uwagę na to, czy mamy zapewnione urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

E-deklaracje - z pomocą darmowego programu lub usługi od resortu finansów

PIT online można składać za pomocą darmowego programu, co niesie ze sobą szereg korzyści o których już wspomnieliśmy. Kolejną istotną jest także to, że nie musimy posiadać e-podpisu, którego założenie dla wielu jest dość problematyczną kwestią. Musimy natomiast potwierdzić nasze dane, a do tego potrzebne nam będzie podanie takich informacji jak:

- imię i nazwisko,
- data urodzenia,
- PESEL lub NIP,
- kwota uzyskanego przychodu za poprzedni rok.

Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja w której chcemy skorzystać z usługi Twój e-PIT. O ile musimy podobnie jak w przypadku programu podać informacje o kwocie przychodu (o jakich latach mowa decyduje rodzaju PIT-u), o tyle musimy posiadać e-dowód osobisty wymiennie na potwierdzenie danych za pomocą: aplikacji mObywatel, danych autoryzacyjnych czy też bankowości elektronicznej lub profilu zaufanego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
22℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro