Reklama
Reklama

Kolejni, głównie niezaszczepieni pacjenci trafiają pod ECMO w poznańskim szpitalu. "Tylu młodych pacjentów nie mieliśmy nigdy"

fot. Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu

To już kolejny taki przypadek w ostatnim czasie.

W połowie listopada pisaliśmy o dwóch około 40-letnich mężczyznach którzy trafili do poznańskiego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego na terapię ostatniej szansy. Obaj przyznali, że nie byli zaszczepieni.

Dziś o kolejnych przypadkach pisze poznańska "Gazeta Wyborcza". Jak dowiedzieli się dziennikarze tylko w ostatnich dniach do klinki trafiło ośmiu skrajnie chorych pacjentów z COVID-19, niemal wszyscy są niezaszczepieni. Trzech wymagało terapii ECMO - jeden - 43-latek - zmarł kilka dni temu. Jak dodają dziennikarze również w ubiegły poniedziałek, zmarł 50-latek, który był podłączony do respiratora. Z ośmiorga chorych, którzy trafili w listopadzie na oddział covidowy, dwóch mężczyzn było po 70. roku życia, jeden skończył 50 lat. Pozostałych pięciu chorych to mężczyźni w sile wieku - od 41 do 47 lat - którzy do tej pory poważnie nie chorowali. Dwie osoby, które zmarły w klinice były niezaszczepione. Z całej grupy tylko jedna osoba (70- latek) przeszła szczepienie - mówi w rozmowie z dziennikarzami Michał Burszewski, anestezjolog ze uniwersyteckiego szpitala im. Heliodora Święcickiego. Tylu młodych pacjentów nie mieliśmy nigdy. To coś niewiarygodnego. Stan wielu chorych niezwykle szybko się pogarsza - dodaje.

Obecnie trwa walka o życie 41-latka, który jest pod ECMO. Od wtorku, 30 listopada pod ECMO jest też 47-latek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na silny wiatr! IMGW wydał ostrzeżenie. Strażacy mają już pierwsze zgłoszenia
4℃
2℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro